30.10.2007
HN.IHNED.CZ
Ekonomika není na vstup do eurozóny připravena
České firmy čím dál důrazněji žádají zavedení eura. Svaz průmyslu a dopravy ve své nové strategii po vládě chce, aby přijala program rychlého přijetí eura, v němž budou jasně stanovená pravidla přechodu na evropskou měnu i termín, který je reálné splnit. A jak vyplývá z nedávného průzkumu společnosti CICTO, chce na euro do roku 2011 přejít plných 80 procent menších tuzemských firem.
Firma CICTO, která se zabývá mimobankovním obchodováním s devizami, zkoumala zájem o vstup do eurozóny mezi tisícovkou domácích firem. Podle výsledků jejího průzkumu nejhlasitěji po euru volají zástupci automobilového a obuvnického průmyslu.
„Pro nás by zavedení eura bylo ideální v co nejbližším časovém horizontu, ale podle toho, jaký přístup k tomu má vláda, nevidíme to moc optimisticky,“ říká Josef Blecha, šéf textilky Fezko.
Euro přinese stabilitu
„Euro bychom měli přijmout co nejdříve. Zajistilo by nám to stabilní ceny a zisk. Neustále sledovat vývoj kurzu je pro nás zbytečná činnost navíc,“ říká Pavel Císař, spolumajitel stejnojmenné společnosti, která do Česka dováží zařízení pro vybavení autoservisů.
Průzkum firmy CICTO také zjišťoval, jaký by podnikatelé chtěli směnný kurz koruny k euru. Ten nyní láme rekordy a pohybuje se kolem sedmadvaceti korun.
Dovozci samozřejmě vyžadují maximálně 28 korun za euro, ale třem čtvrtinám exportérů by vyhovovalo, kdyby se euro měnilo nejvýš za 31 korun. Sílící koruna ale přidělává problémy i velkým firmám. Jen mladoboleslavská Škoda Auto, která vyváží 87 procent své produkce, přišla loni podle člena představenstva Martina Jahna kvůli sílící měně o víc než 1,6 miliardy korun.
Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla je zatím nejreálnější termín přijetí eura rok 2013. „Po vládě chceme přesný termín, abychom se podle toho mohli zařídit,“ dodává Míl. Vláda ale zatím termín nemá. Premiér Mirek Topolánek to zdůvodňuje tím, že datum přijetí eura závisí na vyřešení problematických míst systému veřejných financí a posílení pružnosti ekonomiky.
Ekonomika není připravena
Vláda a centrální banka se zaváděním eura nespěchají. Podle člena bankovní rady ČNB Mojmíra Hampla není tuzemská ekonomika na vstup do eurozóny připravena. Rychlé přijetí eura by podle něj zvýšilo inflaci. „Ani kdybychom plnili maastrichtská kritéria, nemohl bych dnes doporučit vstup do eurozóny,“ řekl na konferenci Centra pro studium demokracie Hampl. Pro rychlé přijetí eura je Jan Mládek z Českého institutu aplikované ekonomie. „Jsme malá otevřená ekonomika, euro potřebujeme proti výkyvům globálních trhů.“ Analytik Pavel Kohout navrhuje euro přijmout kolem roku 2012, aby se ekonomika stačila přizpůsobit.
Jak rychle chtějí malé a střední firmy euro
Do roku 2011 ho chce zavést 71 % firem
Co nejpozději (určitě až po roce 2011) ho chce 24 % firem
Zcela proti zavedení eura je 5 % firem
Zdroj: Průzkum firmy CITCO
Autor: Jan Beránek, Jaroslav Schejbal