05.11.2007
Zahranicni.iHNed.cz
Zítra Evropská komise představí balíček návrhů nových protiteroristických opatření. Ven zatím prosákly informace o systému uchovávání dat cestujících letecké dopravy, kriminalizaci veřejného podněcování k terorismu a také nový systém sledování výbušnin.
Pokud se potvrdí informace, které zatím pronikly do médií, Evropa bude mnohem přísněji sledovat cestující v leteckém provozu a zamezí tomu, aby se na internetu objevovaly návody na přípravu bomb či jiných nebezpečných zbraní. Takové návrhy by totiž zítra měla představit Evropská komise, která zítra zveřejní balíček chystaných protiteroristických opatření.
Členské státy Evropské unie by se tak v budoucnu mohly vybavit systémem, který by několik let uchovával citlivé informace o pasažérech letadel. Údaje by se ale uchovávaly jen o cestujících z a do unie, ne mezi jednotlivými členskými státy.
Třináct let v systému
Eurokomisař pro otázky spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti Franco Frattini komisi navrhl, aby se 19 různých dat uchovávalo až třináct let, mezi nimi by byly e-mailové adresy, detaily o platbách či telefonní čísla.
Do registru osobních údajů cestujících by pak měly přístup tajné služby. Pokud EK návrh představí a ten projde, přiblíží se Evropa v nakládání s daty účastníků letového provozu Americe. Spojené státy podobný systém zavedly v roce 2003 a uchovávají v něm takové informace, jako adresu cestujícího, jeho telefon, číslo kreditní karty či itinerář cesty.
Konec internetu pro teroristy
Evropská komise zítra pravděpodobně představí také návrh kriminalizace veřejného podněcování k terorismu. V budoucnu by se tak jako trestný čin klasifikovalo například umístění návodu na výrobu bomby na internet. EK chce tímto krokem reagovat na fakt, že internet je využíván k šíření teroristických úmyslů i prakticky jako náborové centrum, informační panel či virtuální výcvikový tábor.
Trestným činem by podle návrhů eurokomisaře Frattiniho mohlo být i podněcování, které však nevedlo bezprostředně ke skutečnému útoku.
Kromě jiných chce EK schválit také návrh opatření, jež by mělo zajistit lepší možnosti sledování výbušnin v unii. Do praxe by se měl uvést systém, který bude varovat členské země v případě, že v některé z nich budou ukradeny výbušniny.
Návrhy, pokud budou schváleny, by také měly rozšířit stávající protiteroristickou unijní legislativu, která se datuje do roku 2002 a jež byla vypracována v reakci na teroristické útoky ve Spojených státech 11. září 2001.
Autor: Kristýna Greplová