Topolánek podpořil úsilí Turecka o vstup do EU

15.11.2007
Domaci.iHNed.cz

Turecký předseda vlády se ve čtvrtek sešel s českým premiérem. Topolánek podpořil úsilí Turecka stát se plnohodnotným členem Evropské unie.

Po jednání delegací České republiky a Turecka ve Strakově akademii se předseda vlády Mirek Topolánek a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan shodli, že vztah obou zemí je bezproblémový a úspěšný. Topolánek uvedl, že Česká republika je dlouhodobě podporovatelem snah pro plnohodnotný vstup Turecka do Evropské unie. Tuto skutečnost chce Topolánek zohlednit v době českého předsednictví EU.

V roce 2009, kdy bude Česká republika předsedat Evropské unii, by se podle Topolánka mohly rozhovory o vstupu Turecka zintenzivnit. „Jsme si vědomi všech těžkostí na té cestě. Ale domníváme se, že je to jediná cesta propojení těchto civilizačních okruhů,“ interpretoval výsledky jednání s Erdoganem o vstupu Turecka do unie český předseda vlády. „Nic nemůže nahradit plnohodnotné členství v unii,“ míní Topolánek

Podle Erdogana vnímá Turecko Českou republiku nejen jako přítele v Evropě, ale také jako partnera v euroatlantickém regionu. „Zejména a obzvlášť chci poděkovat svým českým partnerům a přátelům, že v posledním pětiletém období nás takovým způsobem podpořili při přístupovém procesu a při přístupových jednáních,“ řekl turecký premiér.

Erdogan dále ocenil ekonomickou spolupráci obou zemí.

Kritizované Turecko

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy si přeje, aby EU na prosincové vrcholné schůzce rozhodla o ustavení pracovní skupiny, která bude pověřena vymezením nejzazších hranic unie. Jedna odpověď by podle něj měla být jasná – Turecko není a nebude součástí Evropy. V dlouhodobější perspektivě si Sarkozy přeje, aby se Turecko stalo členem právě Středomořské unie, k jejímuž vytvoření vyzývá a jejímiž členy by podle něj měly být všechny středomořské státy.

V nedávné hodnotící zprávě Evropské komise si Turecko opět vysloužilo kritiku za malý pokrok v oblasti lidských práv. Hodnocení Bruselu však není pouze negativní – Ankaře se podařilo překonat politickou a institucionální krizi, která je před nedávnem postihla při volbě tureckého prezidenta. Podle komise navíc Turci pokročili v legislativních reformách veřejné správy a soudnictví.

Turecká vláda by však více měla zapracovat na oblastech svobody slova, práv nemuslimských komunit, v boji proti korupci či v právech žen. Pokud v těchto oblastech Turecko nepokročí, nemůže se jeho případné členství v unii ani přiblížit.

V loňském roce unie již přerušila s Ankarou vyjednávání o osmi z celkových 35 přístupových kapitol. Důvodem byla pokračující blokáda Kypru ze strany Turecka. Turci jižní část Kypru, která je součástí unie, neuznávají. EU naopak neuznává severní část ostrova, kterou obývají kyperští Turci.

Autor: Jan Černý

Sdílet tento příspěvek