23.11.2007
HN.IHNED.CZ
Omezení počtu cizinců v evropských soutěžích
Odvolejte neúspěšného trenéra a omezte počet cizinců v anglické lize ve prospěch domácích hráčů, žádali angličtí experti po středeční porážce Anglie s Chorvatskem, která znamenala vyřazení reprezentace v kvalifikaci na mistrovství Evropy. Zatímco kouče Steva McClarena už včera Fotbalová asociace odvolala, otázka zavedení kvót pro zahraniční hráče jako způsobu, jak dostat národní tým z krize, nyní Anglii rozděluje na dva tábory.
Může to být nápad, který změní fotbal v celé Evropě, ovšem jeho realizace by byla nesrovnatelně obtížnější než zaplatit McClarenovi odstupné 93 milionů korun.
Anglický babylon
O zavedení kvót pro zahraniční hráče se v Anglii hovoří už delší dobu, ale až s rostoucí hrozbou vyřazení národního celku z kvalifikace se stala kontroverzní otázka naléhavou. Mezi její obhájce patří trenér Manchesteru United Alex Ferguson, kapitán Anglie Steven Gerrard nebo kouč West Hamu Alan Curbishley. „Jestliže existuje možnost, jak do hry zapojit více domácích hráčů, musíme to udělat,“ prohlásil Curbishley.
Anglická Premier League je lídrem mezi národními soutěžemi v Evropě, kritici jí však vyčítají, že je jako zahraniční cirkus, co se usídlil na anglické půdě. Zatímco v roce 1992 začalo anglickou nejvyšší soutěž pouze 11 zahraničních hráčů, dnes tamní kluby zaměstnávají hráče ze 62 zemí světa a Angličané se mezi nimi ztrácejí. Příkladem je vedoucí Arsenal, kam během jedenácti let pod vedením trenéra Arsena Wengera koupili pouze šest Angličanů. „Pokud by na to angličtí hráči měli, mohou jít klidně do zahraničních klubů. Pro ně je ale často finančně výhodnější hrát nižší domácí soutěže,“ připomněl Petr Kabíček, ředitel Mostu, který jako jediný v české lize sází na multinárodnostní tým.
Severočeši jsou se čtrnácti zahraničními hráči na soupisce v domácí nejvyšší soutěži výjimeční, celkem totiž hráči cizí národnosti tvoří v české lize pouze 17 procent. S výjimkou Mostu pro kluby nepředstavuje žádný problém schválené pravidlo, které umožňuje v jednom týmu nastoupit jen třem hráčům ze zemí mimo Evropskou unii, takže by pro ně nebylo komplikací ani zavedení tvrdších kvót, o kterých uvažují v Anglii. „Nejsem odpůrce takových myšlenek, ale mělo by to být přiměřené. Těžko se však stejně najde nějaké krátkodobé řešení – už jen proto, že většina hráčů má smlouvy uzavřené na čtyři roky,“ odhadl následující vývoj Kabíček.
Blatter naráží na zákony
Diskuse kolem zavedení kvót se zatím neposunuly od spekulací k činům. Nejdál paradoxně došla Evropská fotbalová unie, jejíž předseda Michel Platini sice s uzavíráním soutěží cizincům nesouhlasí, přesto po účastnících evropských pohárů požaduje, aby na jejich soupiskách bylo osm hráčů, kteří prošli domácí výchovou. Šéf Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter chce zase do tří let změnit pravidla tak, aby ve všech ligových soutěžích muselo být v základní sestavě alespoň šest hráčů reprezentujících danou zemi.
Blatterův záměr ovšem ostře naráží na legislativu Evropské unie, která všem obyvatelům zaručuje volný pohyb a práci v jakékoliv zemi EU. Ačkoliv Evropská komise už dřív odmítla možnost měnit klíčové zákony, FIFA stále věří, že se jí podaří uvést změny do praxe pomocí nové evropské smlouvy, která připomíná „specifický charakter“ sportu. „FIFA respektuje zákony a nechce je měnit. Momentálně hledáme způsob, jak změn dosáhnout. Nemáme žádný plán, ale prezident Blatter na toto téma pravidelně diskutuje s Mezinárodním olympijským výborem nebo jednotlivými evropskými komisaři,“ odpovědělo HN mediální oddělení FIFA, jak chce Blatter změn dosáhnout.
FIFA nebo jednotlivé národní asociace si sice mohou stanovit vlastní kvóty pro hráče mimo EU, ale pokud by totéž udělaly navzdory evropským zákonům i pro hráče z členských zemí, vystavily by se riziku tvrdých sankcí od Evropské komise.
Kvóty nestačí, chybějí hráči
Přesto stejná opatření už u některých sportovních asociací fungují. Kvóty omezující počet zahraničních hráčů platí například v anglické kriketové nebo ragbyové lize, jihoafrická vláda zase chtěla před ragbyovým mistrovstvím světa prosadit pravidlo, že alespoň čtvrtinu národního týmu musí tvořit hráči černé pleti. Po kritice však od svého nápadu upustila a totéž možná nyní čeká i anglické zastánce kvót ve fotbale.
Kritiků se najde dost. „Než začnete hlasovat pro systém kvót, zamyslete se nad tím, proč se v anglické lize nedaří týmům jako Sunderland nebo Derby, které sázejí na britské hráče,“ upozornil komentátor deníku Guardian Paul Wilson, že příčina problémů nebude ani tak ve vysokém počtu cizinců, nýbrž v nedostku talentovaných fotbalistů a jejich výchově.
Autor: Pavel Kalouš