Češi budou s radarem čekat na Poláky

11.12.2007
HN.IHNED.CZ

S lehkou nervozitou dnes k jednacímu stolu zasedají týmy z českého ministerstva obrany a jejich americké protějšky, aby pohnuly se smlouvami, které mají stanovit podmínky pro umístění radaru v Brdech. V projektu protiraketové obrany se totiž objevila nečekaná proměnná, která může vyjednávání výrazně přibrzdit: postoj nové polské vlády, která si ve vyjednávání s Američany zatím vybírá oddechový čas.

Češi totiž budou chtít na Poláky počkat. Dohoda je taková, že obě evropské základny protiraketové obrany – tedy radar v Česku a rakety v Polsku – by měly být postaveny více méně současně.

„Neuvažujeme o přerušení vyjednávání ani nechceme vyjednávání uměle zdržovat. Kdybychom se čistě hypoteticky ocitli výrazně vepředu před Poláky, určitý časový prostor je pak kolem ratifikace,“ objasňuje strategii vyjednávačů ředitelka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová-Šmigolová.

Premiér Mirek Topolánek si včera ujasňoval polskou pozici na jakémsi předkole dnešního jednání. V rámci setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky promluvil se svým polským protějškem Donaldem Tuskem. „O protiraketové obraně hovořil premiér Topolánek s Donaldem Tuskem pouze mezi čtyřma očima. Shodli se na tom, že by v této věci měly obě vlády koordinovat své kroky,“ řekla včera po jednání v Ostravě Topolánkova mluvčí Jana Bartošová. Prý si oba premiéři domluvili další „radarovou“ schůzku, která by se měla uskutečnit v lednu.

„S polskou vládou intenzivně komunikujeme. Nechtějí jít do dalšího vyjednávání nepřipravení. Takže určité zpoždění je logické,“ říká Kuchyňová-Šmigolová. Podle dostupných informací by Poláci měli obnovit vyjednávání v lednu. V zásadě si totiž musí nová polská vláda ujasnit, co bude po Američanech za základnu na svém území chtít.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o víkendu slovenskému deníku Sme řekl, že očekává ukončení vyjednávání v únoru.

„Jsou to složité věci, takže se jednání možná protáhnout do února,“ řekl ministr.

Česká diplomacie ale také v posledních dnech znovu řešila nepříjemnosti ohledně necitlivé komunikace svých amerických spojenců.

Českou vládu totiž minulý týden zaskočila zpráva amerických tajných služeb, která hovoří o tom, že Írán již v roce 2003 přestal usilovat o výrobu jaderné zbraně.

Íránský jaderný program přitom patřil k důležitým argumentům pro stavbu protiraketového štítu v Evropě. A právě ministr Schwarzenberg si na víkendovém jednání ministrů zahraničí v Bruselu chtěl vzít na slovíčko americkou šéfku diplomacie Condoleezzu Riceovou, nakonec to ale prý podle své mluvčí Zuzany Opletalové nestihl, protože pospíchal na summit EU-Afrika. Čeští diplomaté ale prý používají různé kanály, aby svou nelibost dali dostatečně najevo.

„Každopádně očekáváme, že nás Američané budou o svých záměrech informovat více než dosud,“ říká vicepremiér proevropské záležitosti Alexandr Vondra.

Na úřadu vlády také plánují další „radarové“ návštěvy, které by mohly přinést kladné body projektu brdského radaru, který se netěší podpoře veřejnosti.

Prahu by měl začátkem příštího roku navštívit pravý americký „Pan Radar“. Shodou okolností má totiž náměstek šéfa Agentury pro protiraketovou obranu Patrick O’Reilly stejné příjmení jako postava z oblíbeného amerického seriálu M. A. S. H. A ta měla přezdívku „Radar“.

Autor: Tereza Nosálková

Sdílet tento příspěvek