13.12.2007
EKONOM.IHNED.CZ
Tuzemské společnosti rozehrály partii o účast na předsednictví republiky v Radě EU. Ve veřejných zakázkách na organizační a mediální zajištění prestižního podniku se podělí o 700 milionů korun.
Evropské unii bude Česko předsedat sice až za rok, ale lukrativní zakázky se rozdělují už teď. Soutěž o účast na organizaci předsednictví v Radě Evropské unie v první polovině roku 2009 tak zná první vítěze.
Jistotu pětimilionového kontraktu má v kapse společnost Guarant International. Ta bude vydávat akreditace na oficiální akce hostům i novinářům. O tom, že uspěli, se vedení Guarantu dozvědělo minulý týden dopisem z Úřadu vlády, který byl zadavatelem tendru. „Dělat pro Evropskou unii je prestižní záležitost. Národní i mezinárodní akce pořádáme 15 let, takže to pro nás nebude žádná mimořádná zátěž. Měli bychom si vystačit s vlastními pracovníky,“ sdělil Ekonomu ředitel Guarantu Karel Procházka.
A desítky milionů korun má téměř zaručené i Kongresové centrum Praha. Jednání o smlouvě s Úřadem vlády v těchto dnech finišují. S centrem se svezou také jeho dva dlouhodobí smluvní partneři – specialista na kongresové vybavení ProMoPro a cateringová společnost Zátiší. „Kongresové centrum má od ProMoPro hotovou audiovizuální a informační síť, od Zátiší kuchyňské a restaurační zázemí. Nemá smysl to měnit. S oběma počítáme,“ připomíná Radomír Karlík, vedoucí odboru logistiky a organizace sekce pro předsednictví ČR v Radě EU při Úřadu vlády.
Nejzajímavější z předpokládaných veřejných zakázek bude zřejmě tendr na dodavatele audiovizuální techniky do všech regionů, kam předsednictví zamíří. Půjde o zhruba sto milionů korun.
Z celkových 1,9 miliardy korun, vyčleněných na předsednictví na léta 2007 až 2009 v rozpočtové kapitole Všeobecná pokladní správa, si firmy rozdělí ve veřejných soutěžích necelou polovinu. Na organizační zabezpečení půjde 600 milionů, na komunikaci a medializaci předsednictví (web, logo, kulturní akce) sto milionů. Největší porci, 800 milionů, ukrojí platby za personál v tuzemsku a v Bruselu, a to včetně jeho doškolení. Na bezpečnost účastníků všech akcí je vyčleněno 200 milionů, Ministerstvo vnitra by rádo mělo dvojnásobek. Zbytek si vyžádají poradenské služby a poplatky generálnímu sekretariátu rady za zajištění dvou zasedání Evropské rady v Bruselu.
ANI RÁNU BEZ TENDRU. Pokušení, že půjde o „snadno dosažitelné“ sumy, pokud dotyčný ví, komu zavolat, postavil Úřad vlády do cesty překážku. Tou jsou veřejné zakázky.
O jejich využití rozhodla Česká republika sama, nešlo o příkaz či doporučení Unie. „Všechny firmy, které se budou podílet na zajištění předsednictví, budou vybrány formou výběrových řízení. U zakázek od dvou milionů korun bez DPH do 4,29 milionu je možné využít režim zjednodušeného zadávání,“ popisuje šéf vládního odboru logistiky a organizace.
I zakázky malého rozsahu do dvou milionů korun jsou veřejné. Soutěží se o ně podle vnitřních směrnic Úřadu vlády. Ten musí oslovit stanovený počet potencionálních dodavatelů, zpravidla aspoň tři.
„Jsme v kontaktu s kolegy z Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Konzultujeme s nimi záležitosti při sepisování zadávacích dokumentací,“ líčí Radomír Karlík.
Ten je klíčovou postavou, u níž se sbíhají všechny nitky. Až do loňska pracoval na Ministerstvu zahraničí a v době rakouského předsednictví v první polovině roku 2006 odešel na zaučenou do Vídně. „Nabídku, abych začal české předsednictví organizovat, jsem dostal od vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry. Rozhodla rakouská zkušenost, protože jsem byl takříkajíc u toho,“ ohlíží se zpátky on sám.
V odboru logistiky a organizace pracuje sedm lidí. „Společně s kolegy z vedlejších sekčních odborů (odboru rozpočtu a veřejných zakázek a odboru komunikace) tvoříme předsednický tým o dvaceti lidech.“ Během příštího roku by se měl rozrůst o dalších šest lidí. „Je to jiná práce než moje dosavadní diplomatická kariéra. Je to projekt, který má určitou dynamiku vývoje a viditelné završení. To se mi líbí,“ srovnává Karlík.
ŠKODOVKY, AEROLINKY A KAVČÍ HORY. Samostatnou kapitolou jsou oficiální partneři předsednictví. Má jich být odhadem deset a musejí rovněž vzejít z tendrů. Zadavatel posoudí jejich nabídky, a aby je odlišil od vítězů jiných, „běžných“ soutěží, nabídne jim marketingové plnění. Tedy protihodnotu, která může spočívat ve vzájemném používání loga předsednictví a značky dané firmy.
Mimochodem, ze zájmu o sponzoring vycouvala podle informací týdeníku Ekonom Škoda Auto. Mladoboleslavská společnost se zřekla marketingového plnění a nabídla – i bez něj – k používání několik desítek vozů modelové řady Superb a minivanů VW. Je pravděpodobné, že česká vláda tuto nabídku přijme: pozemní přeprava delegací auty největšího českého exportéra je věcí prestiže.
Uvažuje se také o bezplatném tankování pohonných hmot pro vozy automobilové flotily. Náklady by uhradila vybraná značka čerpacích stanic.
Co se týče dalších partnerů, nabízejí se České aerolinie a Letiště Praha. „Aerolinie monitorují v souvislosti s blížícím se předsednictvím v EU poptávku po letech mezi Českou republikou a Bruselem. A samozřejmě i mezi Bruselem a dalšími destinacemi. V případě zvýšené poptávky jsou připraveny svou kapacitu navýšit,“ komentuje mluvčí ČSA Daniela Hupáková. České aerolinie nyní nabízejí denně tři lety z Prahy do Bruselu s bohatou návaznou sítí linek především do zemí východní Evropy.
Ve stadiu průzkumu je zapojení telefonních operátorů. Ti by mohli, na základě poznatků z jiných zemích, zajistit bezplatné hovory mezi členy organizačních štábů na českém území. „Jsme připraveni nabídnout a poskytnout naše služby v mnoha směrech. Hovořit o případných aktivitách v roce 2009 považujeme za předčasné,“ namítá Martin Žabka, mluvčí O2.
Z médií kontaktoval Úřad vlády veřejnoprávní Českou televizi. „Je logické, že budeme maximálně informovat o zasedáních a rozhodnutím jednotlivých orgánů EU. Budeme přenášet tiskové konference, dají se čekat mimořádné pořady, celodenní pokrývání summitů, obdobně jako to činí veřejnoprávní televize jinde v Evropě,“ říká ředitel zpravodajství Milan Fridrich.
ELEGANTNÍ, MODERNÍ A DŮVTIPNÉ. Další soutěže o státní zakázky na předsednictví jsou v chodu. V první jde o výsadní právo na zajišťování ubytovacích kapacit, ve druhé o provozování oficiálních internetových stránek předsednictví. Ten, kdo zvítězí v desetimilionovém tendru na ubytování, musí zaručit, že v daný čas budou potřebné pokoje k dispozici a že je předem neskoupí spekulanti. Noclehů má být vyhrazeno 30 tisíc. Přihlásit se do výběrového řízení je možné do 7. ledna.
Pokud jde o web, veřejná zakázka byla vyhlášena 30. listopadu. V sázce jsou 4,3 milionu korun. Internet k předsednictví s adresou www.eu2009.cz chce vláda spustit v listopadu či prosinci nadcházejícího roku. Do plného provozu naběhne 1. ledna 2009, v chodu má zůstat do roku 2011. „Hlavním cílem bude rychle a přesně informovat o aktuálním dění a pracovním programu Rady EU. Servis bude v češtině, angličtině a francouzštině,“ vypočítává koordinátorka portálu z Úřadu vlády Veronika Cvejnová. Web bude provozovat odbor komunikace na Úřadu vlády.
Logo pro šéfování v Evropské unii vzejde z pěti soutěžních návrhů. Celkem bylo podáno 350 grafických návrhů. O konečném vítězi, který dostane odměnu 50 tisíc korun a smlouvu na vypracování manuálu jednotného vizuálního stylu, rozhodne na přelomu tohoto a příštího roku premiér Mirek Topolánek. Oficiální představení loga plánuje vláda na podzim 2008. České logo, shodli se ministři, má být jednoduché, elegantní, moderní, originální a důvtipné.
Na výběr loga navazuje výroba jednotné výzdoby konferenčních místností, propagačních materiálů, dárkových předmětů a publikací. Na ně vyčlenila vláda 30 milionů, vypsání tendru se čeká na jaře.
PENÍZE V PRVNÍ ŘADĚ. Kongresové centrum Praha, které bude hostit dubnové neformální zasedání ministrů financí a hospodářství EU (ECOFIN) či květnové jednání EU se Skupinou latinsko-amerických zemí a Karibiku (Rio), je jediné, kdo má s podobnými podniky v Česku zkušenosti.
Na summit Mezinárodního měnového fondu a Světové banky do něj v září 2000 přijelo 182 ministrů financí a guvernérů centrálních bank. Akreditovalo se dva tisíce novinářů ze sto zemí. V listopadu o dva roky později prošlo vchody centra 2500 politiků a armádních činitelů ze 46 států, kteří přicestovalo na summit Severoatlantické aliance (NATO). V závěsu za nimi přicestovalo 3000 žurnalistů z 55 zemí.
O umístění akcí do Kongresového centra Praha v prvním poletí roku 2009 se debatuje. Čím více akcí, tím lépe, netají se centrum. „Nejsme po finanční stránce v takové kondici, abychom si mohli dovolit vyloženě upřednostnit prestižní stránku věci. Při dosavadních jednáních o výši pronájmu během předsednictví jsme i toto brali v úvahu, ale nikdy na úkor ekonomických aspektů,“ uznává generální ředitel Michal Kárník.
Z jeho slov je cítit lekce, kterou dostalo centrum právě během vrcholných schůzek Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a NATO. Tedy vrcholných setkání, které mu dodnes dělají jméno. „Při přípravě těchto zasedání nebyl brán na ekonomické ukazatele příliš zřetel. Kongresové centrum Praha se z toho bude ještě dlouho vzpamatovávat. Teď už tak rozhodně postupovat nebudeme,“ podotýká Kárník.
Igor Záruba
Radan Dolejš
Jedenáct hlavních akcí českého předsednictví
Leden 2009:
1. Neformální jednání Evropské komise s českou vládou (Praha)
2. Rada ministrů spravedlnosti a vnitra (Praha)
3. Rada ministrů práce a sociálních věcí
Březen 2009:
4. Rada ministrů zahraničí (Hluboká)
5. Rada ministrů obrany
6. Rada ministrů školství a mládeže
Duben 2009:
7. Rada ministrů financí a hospodářství (Praha)
Květen 2009:
8. Rada ministrů pro konkurenceschopnost
9. Rada ministrů zemědělství (Brno)
10. Ministerské jednání EU – Skupina Rio (Praha)
Červen 2009:
11. Rada ministrů životního prostředí
Poznámka: Místa konání některých akcí budou teprve upřesněna
Autor: Igor Záruba, Radan Dolejš