MMR: Česko čerpá z EU více než do ní platí

18.12.2007
Ekonomika.iHNed.cz

V příštím rozpočtovém období se má důraz přesunout na průběžné financování, které by mělo zamezit zpoždění v přísunu peněz.

Česká republika je ve vztahu k rozpočtu EU doposud čistým příjemcem. Za rozpočtové období 2004 až 2006 odvedlo Česko do konce prvního pololetí letošního roku do evropské pokladny 94 miliard korun a získalo z ní 112,3 miliardy. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na základě údajů ministerstva financí.

V roce 2004 tvořily významnou část příjmů zejména předvstupní nástroje (Phare, ISPA, Sapard) a finanční prostředky strukturálních akcí. Od roku 2005 význam předvstupních nástrojů poklesl na úkor zemědělské politiky, která se stala nejvýznamnější položkou příjmů z rozpočtu EU , uvádí materiál MMR.

Vysoký podíl podle materiálu MMR zaujímají nadále strukturální akce, tj. čerpání ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, u nichž lze předpokládat (vzhledem k finančním objemům nového programovacího období 2007–2013), že budou tvořit významnou část příjmů z rozpočtu EU i v letech následujících.

Přebytky nejsou velké

Zatím to však není přebytek příliš velký, řekl náměstek MMR pro evropské záležitosti Daniel Toušek k současnému stavu. Česká republika patřila v minulém rozpočtovém období mezi země s nejhoršími výsledky čerpání evropských peněz. Mezi nově přijatými zeměmi do EU byla spolu Kyprem a Lotyšskem na posledních třech místech.

Podle Touška byla hlavní příčinou tohoto stavu zvolená metoda financování, kdy projekty se hradily až po jejich uskutečnění. V příštím rozpočtovém období se má důraz přesunout na průběžné financování, které by mělo zamezit zpoždění v přísunu peněz. To, že Česká republika zvolila financování ex-post, to je po ukončení projektů, významnou měrou zatěžuje veřejné rozpočty, respektive privátní sektor, doplnil náměstek.

Na první pohled dobrá zpráva není nic světoborného. Snad neurazí, když si vsadím na to, že třeba letos dosavadní komplikovaná administrativa spolkla zhruba to o co jsme dostali z fondů navíc, uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Potřebovali bychom šmrncovnější a jednodušší systém rozdělování peněz. Aby se to vůbec malým a středním firmám vyplatilo, dodal.

V letech 2007 až 2013 může ČR získat z evropských fondů přibližně 700 miliard korun. Schválení operačních programů však neznamená automatické využití bruselských peněz. Pokud by se totiž dostalo do rozporu s pravidly EU, museí členské státy v některých případech peníze vracet.

Zdroj: MF ČR

Autor: David Havlíček

Sdílet tento příspěvek