04.01.2008
HN.IHNED.CZ
Bankovní trh se letos rozroste o konkurenci z východu. Podle informací HN bankovní licenci nejpozději do dubna získá Banka mezinárodní spolupráce, dceřiná firma První česko-ruské banky.
O licenci pro tuzemský trh už přitom První česko-ruská banka neúspěšně žádala v minulosti. Důvodem k tehdejšímu zamítnutí byla údajně nevyjasněná majetková struktura banky. Tento problém však už podle informací HN se změnou vlastnické struktury banky „odpadl“. Firmy Strojtransgaz a Českou konsolidační agenturu nahradili ruští podnikatelé Roman Popov a Viktor Lorenc.
„Správní řízení o udělení bankovní licence Bance mezinárodní spolupráce stále probíhá. Rozhodnutí v této věci padne v řádném termínu stanoveném v zákoně o bankách, v tomto případě do konce dubna 2008,“ řekl HN Pavel Zúbek z ČNB.
„Zdrávstvujtě“ od přepážek
První česko-ruská banka zatím působí v Rusku a podílí se hlavně na financování česko-ruského obchodu. Při exportu spolupracuje mimo jiné i se státní Českou exportní bankou, vývoz navíc pojišťuje prostřednictvím EGAP.
V Česku chce být klasickou komerční bankou a vedle hypoték a úvěrů chce poskytovat své služby i středně velkým podnikům.
„Banka se bude nejspíš zaměřovat hlavně na specifickou klientelu menšin v Česku. Nejenom lidí z Ruska, ale z východu obecně. Podobně fungují banky tohoto typu i v Evropě a obrací se na ně vždy lidé z jejich státu,“ říká bankovní analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Podle něj nebude ale příchod nové banky na trhu znamenat žádnou revoluci. „Český bankovní trh už je rozdělený a poměrně ustálený. Za rok nezískají určitě ani pět procent trhu,“ dodává Hatlapatka.
Otevření dceřiné firmy První česko-ruské banky v Česku už v minulosti podporovali i zástupci vládních úřadů. Slibovali si od toho posílení obchodních vztahů.
Ruské banky do Evropy
Banka byla založena v roce 1996. Původně patřila do skupiny bývalé IPB, po jejím pádu však ČSOB neměla o její další rozvoj zájem, a proto ji převedla na stát. Majoritním vlastníkem PČRB byla od roku 2002 ruská společnost Strojtransgas, ta se však svého podílu vzdala. Nynější majoritní vlastníci však mají být podle ruských médií se Strojtransgasem úzce propojeni.
Banky ve vlastnictví ruských subjektů nejsou mimo hranice Ruské federace žádným unikátem. Většina z nich se ale angažuje na území bývalých sovětských republik, hlavně v Bělorusku, na Ukrajině, v Estonsku a v Lotyšsku.
Banky s ruským kapitálem se ale vyskytují i v západní Evropě. Například ve Švýcarsku je přítomná Rosbank, v Nizozemsku Amsterdam Trade Bank NV. V unii je nejaktivnější VTB Bank, která má banku v Rakousku, ve Francii a ve Velké Británii.
Autor: Zuzana Luňáková, Martin Jašminský