Evropská ekonomika zrychlila tempo, nejvíce rostla Litva

10.01.2008
HN.IHNED.CZ

Hrubý domácí produkt zemí Evropské unie vzrostl ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně o 3 procenta (mezičtvrtletně o 0,8 %). Ekonomika 27 států tak zrychlila tempo, neboť ve druhém čtvrtletí činil přírůstek 2,8 (0,5) procenta.

Vyplývá to ze zpřesněné zprávy, kterou včera zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Čekáme, že růst USA a eurozóny bude letos zhruba vyrovnaný mírně pod dvěma procenty. Loni byl poprvé od roku 2001 růst hrubého domácího produktu v eurozóně rychlejší než v Americe. V roce 2009 by tomu mělo být znovu naopak. Předpokládáme, že ekonomika Spojených států se tedy vyhne recesi, uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Ze zemí, kde už jsou údaje k dispozici, nejrychleji rostla ekonomika Litvy. Ta vzrostla ve třetím čtvrtletí oproti druhému o 5,2 procenta a meziročně o 11,6 procenta.

Meziroční růst slovenské ekonomiky činil 9,4 procenta, zatímco české hospodářství vzrostlo o 6,1 procenta.

Oči investorů jsou teď podle Michla upjaty na americkou, nikoliv evropskou ekonomiku.

Amerika teď bruslí na hraně recese, ale vpřed hledící indikátory zatím nenaznačují nic strašidelného. Tábory ekonomů jsou dva – první tvrdí, že Amerika míří do recese, a druhý pak nese slogan, že jsme jen na pokraji většího zpomalení. Náš tým patří do druhého tábora, vysvětlil Michl.

Problém s rizikovými hypotékami i přes miliardové odpisy v konečném důsledku může trhu podle Michla i pomoci.

Klíčové je, aby problémy na trhu rizikových hypoték ustál americký spotřebitel. Trh nemovitostí spolu s návaznými službami generuje takřka čtvrtinu amerického hrubého domácího produktu. Pokud se ale problém odrazí na celkové spotřebě obyvatel, bavíme se již o dopadu na dvě třetiny HDP, dodal Michl.

Růst v USA, které patří k hlavním obchodním partnerům EU, ve třetím čtvrtletí činil 1,2 procenta. Meziročně dosáhl 2,8 %, což je srovnatelné s unií.

Naopak v Japonsku ekonomika během třetího čtvrtletí vzrostla jen o 0,4 % a meziroční růst dosáhl dvou procent.

Ve spolupráci s www.iHNed.cz

Autor: Tomáš Králíček

Sdílet tento příspěvek