Schwarzenberg krotil kosovské novináře

15.01.2008
HN.IHNED.CZ

/Od našeho zvláštního zpravodaje/

Jak vypadá země připravující se na nezávislost? Na vlastní oči to včera do Kosova přijeli zjistit čeští ministři obrany a zahraničí. Zatímco Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL) zajímala připravenost čtyř stovek českých vojáků na možné nepokoje mezi srbskou menšinou a albánskou většinou, Karel Schwarzenberg se setkal s místním prezidentem, premiérem a předsedou parlamentu. Hovořil i se zástupci srbské menšiny. Svým diplomatickým vyjadřováním se také snažil krotit místní novináře.

„Přijel jsem, abych viděl a poslouchal. Nikoliv abych komentoval,“ upozorňoval Schwarzenberg hned zkraje žurnalisty. Všechny schůzky označil za příjemné a zdůrazňoval, že Česko podobně jako EU se velice zajímá o situaci v Kosovu. Že by se v případě jednostranně vyhlášené nezávislosti Kosova zachovalo stejně jako Evropská unie. „Kdy uzná Česko kosovskou nezávislost? Hned jak bude vyhlášena?“ ptala se dychtivě albánská reportérka po Schwarzenbergově ostře sledované schůzce s kosovským premiérem Hashimem Thaćim.

„Až přijde vhodný čas,“ poklidně odpovídal Schwarzenberg. Otevřenější byl až později mezi svými při otevírání českého zastupitelského úřadu v Prištině. „Vyhlášení nezávislosti Kosova by mělo své právní mouchy,“ přiznal Schwarzenberg. Prý ale je třeba respektovat realitu, jaká je.

Když po setkání s kosovským prezidentem Fatmirem Sejdiuem řekl šéf české diplomacie, že hovořil s „hlavou státu“, pochopila výrok většina místních novinářů tak, že pro Česko je kosovská samostatnost hotová věc. „Očekáváme, že Kosovo bude nezávislé velmi brzy,“ řekl na vysvětlenou Schwarzenberg.

Za chybu označil nedávné prohlášení srbského premiéra Vojislava Koštunici, který tvrdil, že si EU bude muset vybrat mezi úzkými vztahy se Srbskem a vysláním unijní mise do Kosova, kterou Bělehrad považuje za předstupeň odtržení provincie.

„Čekali jsme, že zůstane jen při obvyklých řečech, jako že Kosovo je pro Evropu důležité,“ reagovala Gjylie Rexha z kosovského rozhlasu. Pro ni i pro většinu ostatních místních novinářů však byl Schwarzenberg pouze jedním z mnoha zahraničních státníků, kteří si v zemi podávají kliky v předvečer připravovaného vyhlášení nezávislosti.

„Česko vnímáme jako jednu z mnoha zemí, které nebrání Kosovu v nezávislosti. A tato země potřebuje každého,“ míní Edona Peci, reportérka albánské televize ALSAT.

Více o Česku věděla její kolegyně Sebahate Shala z místního deníku Lajm. Z Česka vnímá velice kladně zejména dva pojmy: nevládní organizaci Člověk v tísni a Václava Havla.

„Člověk v tísni tady dlouhá léta po nepokojích koncem devadesátých let sponzoroval například novinářské školy. Mně osobně dokonce umožnil pětitýdenní stáž v Praze v Rádiu Svobodná Evropa,“ vzpomínala novinářka Sebahate. Havla si zase váží „za velký vliv, který měl na ospravedlnění náletů NATO na Srbsko v roce 1999“.

Autor: Vladimír Šnídl

Sdílet tento příspěvek