18.01.2008
HN.IHNED.CZ
Srbští voliči budou v neděli rozhodovat o tom, zda prezident Boris Tadič zůstane v úřadě. On i další kandidáti se před volbami shodují, že neuznají nezávislost Kosova.
Středeční projev srbského prezidenta Borise Tadiče v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů byl stejnou měrou určen představitelům mezinárodního společenství jako voličům doma. Ti už v neděli budou rozhodovat o tom, zda Tadić setrvá v úřadě.
Podle Tadiče Srbsko “nikdy neuzná nezávislost Kosova a bude chránit svou územní integritu všemi demokratickými prostředky”.
Případná ztráta Kosova by emotivně zasáhla značnou část Srbů a Tadić si nemůže dovolit riskovat úbytek sebemenšího počtu hlasů. Zejména v situaci, kdy v průzkumech veřejného mínění o pár procent zaostává za nacionalistou Tomislavem Nikoličem.
Nikolić, který prozatímně vede Srbskou radikální stranu, jejíž oficiální předseda Vojislav Šešelj sedí ve vazbě v Haagu, tento týden v kosovské Mitrovici pronesl k jásajícím davům: “Nikdy se k vám neobrátím zády. Bez Kosova není Srbska.” Nikolić vylučuje jakoukoli debatu o nezávislosti Kosova. Jižní provincie je pro něj cennější i než členství v Evropské unii. V mezinárodních vztazích dává před Bruselem přednost Moskvě.
Stávající prezident Tadić naopak neustále zdůrazňuje svou proevropskou a prozápadní orientaci. Podle srbských médií se tak z prezidentských voleb stává referendum o budoucích vztazích s EU.
“Srbsko je znovu na historické křižovatce,” napsal srbský deník Danas. “V neděli zvolíme mezi dvěma cestami, které nemají nic společného.”
V podobném duchu vede závěr kampaně i Boris Tadić. Podle něj hrozí, že Srbsko zahodí vše, čeho dosáhlo od demokratických změn v roce 2000.
“Je zde riziko, že se navrátí stará garda, která vedla Srbsko do izolace a konfliktů v 90. letech,” varuje Tadić.
O tom, že se bude rozhodovat mezi Tadičem a Nikoličem, prakticky není pochyb. Podle průzkumů by měl současný prezident dostat kolem 30 procent, Nikolić asi o tři procenta více. S největší pravděpodobností se tedy bude 3. února konat druhé kolo.
V něm bude podle analytiků záležet na tom, zda Tadiče podpoří Demokratická strana Srbska premiéra Vojislava Koštunici. Ta je sice ve vládní koalici s Tadičovou Demokratickou stranou, ale postavila vlastního kandidáta. Podle některých názorů bude Koštunica – který zastává nacionalističtější postoje než Tadić – po prezidentovi za podporu ve druhém kole požadovat blíže neurčené ústupky.
Navzdory tomu, že otázka Kosova přitahuje nejvíce pozornosti v zahraničí, pro voliče v Srbsku jsou důležitější jiná témata. Především zlepšení životních podmínek, růst platů a tvorba nových pracovních míst.
Mnoho obyvatel Srbska je nicméně vývojem v posledních letech tak zklamáno a politikou natolik znechuceno, že volit vůbec nepůjdou. Podle odhadů zůstane v neděli doma až 33 procent z 6,7 milionu oprávněných voličů.
Zprávy ze Srbska mezitím dokládají, že předvolební kampaň je velmi vyhrocená. Strany obou hlavních rivalů informovaly média, že dobrovolníci, kteří vylepovali plakáty kandidátů, byli fyzicky napadeni. Radikálové i demokraté použití násilí v kampani svorně ostře odsoudili.
Kdo bojuje o křeslo srbského prezidenta
Autor: Jan Bumba