Bude Haag trestat Čechy?

23.01.2008
HN.IHNED.CZ

Po dlouhých letech může Česko přestat být raritou Evropské unie. Tedy její jedinou zemí, která se odmítá podílet na trestání nejkrutějších zločinců.

Na dnešním jednání bude vláda schvalovat zapojení Česka do Mezinárodního trestního soudu – instituce sídlící v Haagu, která má za cíl stíhat válečné zločiny či genocidu.

Vznik soudu Česko podpořilo už v roce 1999, ovšem úmluvu o vydávání pachatelů dosud neschválil parlament.

Kostlivče, ze skříně ven!

Pro ministerstvo zahraničí, které návrh do vlády předložilo, to je „kostlivec ve skříni“.

„Ačkoli na tuto skříň nikdo z českých politiků neťuká, o to více na ni klepe řada spřátelených států, aby naše země nebyla jediná v unii, kdo smlouvu neratifikoval,“ uvedl nedávno ministr Karel Schwarzenberg.

O přijetí úmluvy se již dříve pokusila Zemanova vláda. Narazila však na nesouhlas Unie svobody i ODS. Tyto strany namítaly, že by nebylo možné zabránit vydávání českých občanů či rovnou ústavních činitelů před tribunál.

Černínský palác tak před novým pokusem spustil mezi poslanci a senátory přesvědčovací kampaň. Smysluplnost Mezinárodního trestního soudu přišel v říjnu do parlamentu obhajovat i jeho prezident Philippe Kirsch. Marně.

„Naše námitky přetrvávají. I když úmluvu vláda schválí, v ODS bude značná část lidí, kteří ji nepodpoří,“ říká poslanec Marek Benda (ODS), který ve Sněmovně řídí ústavně-právní výbor.

Důvodem prý ale není obava, že by se čeští poslanci mohli ocitnout v Haagu spolu s africkými válečnými zločinci. Benda se obává, že by si to Česko rozhádalo s Amerikou, která úmluvu také neschválila.

„Není daleko doba, kdy začnou stíhat Američany za válku v Iráku. A já nevidím důvod, proč poškozovat vztahy s nejvýznamnějším partnerem kvůli mezinárodním snílkům,“ vysvětlil poslanec Benda, který nevěří v účinnost soudu.

Přistoupení České republiky ke smlouvě o mezinárodním tribunálu tak může opět narazit. Její ratifikace si totiž vyžaduje souhlas tří pětin poslanců a senátorů. A svůj odpor k úmluvě už dříve dali najevo také komunisté.

Víra ve zdravý rozum

V Černínském paláci jsou však optimističtí.

„Věříme, že zvítězí zdravý rozum. Za to, že jsme úmluvu nepřijali, nás kritizují nejenom nevládní organizace, ale opakovaně se nás na to vyptávají i zástupci Británie, Nizozemska či evropských institucí,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

K Mezinárodnímu trestnímu soudu se připojilo více než sto států světa. Kromě USA zůstávají spolu s Českem mimo například Rusko, Izrael, Čína stejně jako Írán, Bělorusko nebo Zimbabwe.

Prvním souzeným se stal loni bývalý vůdce konžských milicí Thomas Lubanga, obžalovaný z válečných zločinů. Kromě toho se soud zabývá například i genocidou v súdánském Dárfúru.

Autor: Vladimír Šnídl

Sdílet tento příspěvek