29.01.2008
HN.IHNED.CZ
Z USA pochází více než pětina veškerého zboží a služeb
Domácí prognostici budou muset snížit své původní předpovědi
Už je to jisté: americká ekonomika se letos nevyhne recesi. Finančníci na Wall Streetu to podle agentury Bloomberg považují za hotovou věc. Doplatí na to celý svět, neboť nejméně 21 procent zboží a služeb, jež lidé užívají, má původ v USA. A když se této zemi třeba jen mírně podlomí kolena, ostatní to pocítí.
Kdo by mohl být jako první na řadě? “Je velice pravděpodobné, že do recese už sklouzlo Japonsko nebo se tak stane během tohoto čtvrtletí,” míní Tetsufumi Yamakawa, hlavní ekonom banky Goldman Sachs pro Japonsko. Poukazuje přitom na padající ceny nemovitostí a kurz jenu, který během posledních šesti měsíců vůči dolaru posílil o 13 procent, což japonským vývozcům ukrojilo ze zisků.
Hodně citlivá je Británie
V Evropě by útlum v USA nejvíc odskákala Británie. Tamní firemní obři, například telekomunikační Vodafone, ropná BP nebo výrobce léčiv GlaxoSmithKline, nejvíce vydělávají na americkém trhu. V Evropě je to právě londýnská City, kdo nejvíce pociťuje neblahé dopady hypoteční krize v USA.
Kdyby Británii napadl “americký virus”, dostal by se do potíží celý kontinent. “Do USA a na britské ostrovy směřuje 45 procent vývozu eurozóny,” vysvětluje v německém časopise Wirtschaftswoche Michael Hume z banky Lehman Brothers. Chladný vítr z eurozóny, hlavně pak z Německa, už čekají experti i v Česku. “Naši dosavadní předpověď počítající letos v Česku asi s pětiprocentním hospodářským růstem budeme nuceni snížit asi o půl procentního bodu,” sdělil David Marek z Patria Finance.
Jak dodal, recese v USA, případně v dalších zemích, by se u nás neměla projevit naplno. Neměla by výrazně stoupnout nezaměstnanost ani se zhoršit stav veřejných financí.
Kalifornie jako Francie
Mnozí experti doufají, že by světovou ekonomiku mohla místo USA, kde domácnosti za zboží a služby utrácejí kolem 9,5 bilionu dolarů ročně, táhnout Asie. “Střední třída v Asii sice sílí, ale zdaleka nemá takovou kupní sílu,” říká Edward Carter z firmy Jupiter Asset Management. Jen Kalifornie vytváří přibližně takový HDP jako Francie.
Další vývoj ve světě tak záleží hlavně na tom, jak se s propadem ekonomiky vyrovnají Američané. Investoři doufají, že americká centrální banka Fed zítra znovu sníží úrokové sazby, aby pomohla trhy stabilizovat. Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn ale upozorňuje, že čistě monetární opatření nebudou stačit. “Tou správnou odpovědí na hrozbu krize je nová fiskální politika,” řekl pro včerejší vydání Financial Times. Už během víkendu na ekonomickém fóru v Davosu Strauss-Kahn vyzval, aby se k boji proti propadu světové ekonomiky jak rozpočtovými nástroji, tak snižováním sazeb, přidaly i další státy.
Autor: Václav Lavička