Tusk ustoupil celníkům, zvedl platy

30.01.2008
HN.IHNED.CZ

Kabinet premiéra Donalda Tuska udělal velký ústupek – navýšil platy celníkům. Hrozbou stávky si podobné zlepšení vymohli i horníci, nyní se čeká na protest železničářů.

Polská vláda včera ustoupila protestujícím celníkům, kvůli jejichž blokádě na východních polských hranicích už řadu dnů stojí kilometry kamionů.

Je to velký ústupek liberální vlády Donalda Tuska některé ze skupin zaměstnanců, které chtějí zvýšit mzdy ze státního rozpočtu. Tusk před volbami slíbil vyšší mzdy například i zdravotníkům. Hrozbou stávky si vyšší mzdy na začátku roku vynutili už horníci, nyní se čeká na vyhlášení protestu železničářů.

Polské státní finance jsou přitom v kritické situaci a potřebovaly by spíš radikální úsporná opatření. Polská ekonomika – včetně státních institucí – se přitom potýká s nedostatkem pracovních sil. V soukromém sektoru mzdy rostly loni v průměru o dvanáct procent, ve státní sféře ovšem platy stagnují a vlády je zvedají jen po protestech některých skupin.

“Pro Tuskovu vládu přišel čas zásadní zkoušky: premiér sliboval rozpočtové sféře zvýšení mezd a teď všichni čekají, že své sliby splní,” napsal týdeník Polityka.

Jako vojáci a policisté

Vládní ústupek celníkům včera kabinet schválil v podobě novely zákona o celní službě. Celníci by se tak ve formě odměňování měli dostat na roveň ostatním uniformovaným složkám, neboť policii a armádě zvýšila mzdy předcházející konzervativní vláda.

Ministr financí Jacek Rostowski navrhl zvýšení platů celníků o 500 zlotých, celníci chtějí o 1500. Vláda ovšem schválila úpravy, které zjednodušují služební postup celníků, jiný způsob úhrady za přesčasové hodiny nebo možnost návratu do práce po očištění od obvinění z korupce. Vláda tak odvrátila chystaný protest řidičů kamionů, kteří chtěli zablokovat výpadovky velkých polských měst jako výraz solidarity s tisícovkami kolegů, kteří už týdny čekají na hranici.

Podle televize TVN24 se fronty na hranicích začaly včera po oznámení vládního opatření zmenšovat, ale celníci neoznámili, zda je pro ně návrh vlády přijatelný. Minulý týden v několikakilometrové frontě před polsko-ukrajinským silničním přechodem v Dorohusku zemřel padesátiletý řidič kamionu.

Celníci nejsou centrálně odborově organizováni, což kabinetu ve Varšavě stěžovalo vyjednávání a odráželo se to také na formě protestu.

V některých směnách na hraničních přechodech s Ukrajinou sloužil jeden či dva místo dvaceti, ostatní si vybírali dovolenou nebo byli na nemocenské.

Problém s celníky je jedním z mnoha, má ale velký společenský dopad, zejména poté, co se východní polská hranice stala vnější hranicí EU.

Zadlužený rozpočet

Přímo na penězích z rozpočtu je v Polsku závislých 530 tisíc zaměstnanců. Když se ale započítají lékaři nebo učitelé placení ze zdrojů místních samospráv, počet lidí v různých nátlakových skupinách značně vzrůstá na násobek tohoto čísla. Průměrná mzda v Polsku je 2703,41 zlotého (asi 19 500 Kč).

Nejdrsněji zatím s vládou vyjednávali horníci z největší evropské důlní firmy Kompania Weglowa. Pod hrozbou stávky si před časem oddlužená státní firma, která už má opět milionové ztráty, vynutila zvýšení platů o 14 procent. Tripartita ovšem schválila navýšení platů pro 62 tisíc horníků jen o šest procent.

Autor: Martin Ehl

Sdílet tento příspěvek