06.02.2008
HN.IHNED.CZ
Větrné elektrárny lákají stále víc investorů. O stavby větrných farem mají zájem i tak silní hráči z energetiky, jako jsou ČEZ či J&T.
ČEZ už loni oznámil že během patnácti let investuje do větrných elektráren 20 miliard korun.
J&T zase staví za 190 milionů korun zatím největší a nejvýkonnější větrné elektrárny v zemi. „Právě dokončujeme projekt dvou elektráren, každá o výkonu tří megawattů, v Pcherech u Kladna,“ uvedl Martin Maňák z J&T. Elektrárny vysoké sto metrů s rotory o stejném průměru mají vyrábět elektřinu už od března.
ČEZ chce obří projekt
Největším projektem na stavbu větrných elektráren byly plány na Větrný park Chomutov na vrcholcích Krušných hor.
Česká firma Proventi s britskou zbrojovkou BAE Systems plánovala vybudování 149 elektráren za 12 miliard korun.
Farma už měla stát, ale po krachu financování si Proventi objednala zatím jedinou elektrárnu. Na dvě třetiny zredukovaný projekt nemusí být minulostí. Stále o něj má zájem ČEZ. „Zajímá nás. Kvůli napojení do rozvodné sítě by tu ale muselo stát asi osmdesát elektráren,“ uvedl ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.
Největší fungující větrný park stojí u Kryštofových Hamrů na Karlovarsku. Celkem 21 elektráren tu za 1,5 miliardy korun postavila dcera německé Ecoenerg Windkraft. I díky 42 MW zdejších větrníků stoupl vloni výkon větrných elektráren v zemi na 116 MW.
Budování velkých větrných parků, které by se nejvíc vyplácely, však naráží na odpor lidí. V referendu například odmítli stavbu 21 větrníků lidé z okolí Dukovan. A tak jich tam ČEZ postaví nanejvýš dvanáct. Ani menší projekty to nemají jednoduché.
„Nemáme problémy s lidmi z okolí. Nejhorší překážkou jsou politici ve vedeních krajů,“ stěžuje si Hubert Petrusek z německým kapitálem vlastněné firmy Ostwind. Společnost postavila největší francouzský větrný park se 70 elektrárnami o výkonu 140 MW a plánuje 14 větrníků v Oderských vrších na Moravě. Petrusek však připouští, že se kvůli průtahům nezačne stavět dříve než za dva roky.
Velké plány do budoucna
Plány finančníků a společnosti ČEZ zahrnují desítky elektráren. „Připravujeme projekt na 30 stejných elektráren jako u Kladna,“ potvrdil Martin Maňák z J&T. Kde, ale nechce kvůli obavám ze spekulací s pozemky, říci. Konkrétní není ani ČEZ. „Máme souhlasy obcí se stavbou více než 50 větrných elektráren a přibývají další,“ říká Ivo Měšťánek. Až 12 elektráren bude u Dukovan, dalších 13 u Stříbra a několik ve východních a severních Čechách.
Větrné elektrárny nejsou jen záležitostí bohatých firem a bankéřů. Malá firma VTE Pastviny chce deset elektráren o výkonu 20 MW u Moldavy v Krušných horách. Nedaleko chystá expanzi Resec z Jindřichovic pod Smrkem. Velcí investoři nabízejí obcím statisíce korun ročně za každý větrník, malí používají jiné argumenty. „Budujeme elektrárny jako dočasnou stavbu na patnáct až dvacet let,“ vysvětlil před časem Ivo Svěrčina ze společnosti Resec.
Autor: Milan K. Osvaag