Evropa jedná o oživení slábnoucí ekonomiky

07.02.2008
HN.IHNED.CZ

Utlumená americká ekonomika pomalu doléhá i na Evropu. Některé země „starého kontinentu“ již začínají hledat společné programy, kterými by podpořily hospodářský růst celé Evropy a také odvrátily další obavy z ekonomického oslabení.

Podle listu Wall Street Journal je zatím nejvíce slyšet Španělsko, které ke společnému jednání vyzývá i další ekonomicky silné státy západní Evropy – zejména Německo a Velkou Británii.

Důvod ke znepokojení a signál k dalším jednáním o problémech evropské ekonomiky rozpoutala především čísla.

Maloobchodní tržby v eurozóně klesly v prosinci loňského roku o dvě procenta a odborníci se shodují, že to byl nejprudší propad za posledních deset let. Útlum zaznamenal i sektor služeb, který se na produkci ekonomiky podílí asi 80 procenty.

Španělsko už začíná jednat

Například španělská vláda v současnosti projednává a zvažuje opatření, která by měla ochladit situaci především ve stavebním průmyslu – právě toto odvětví zemi pálí nejvíce.

Dlouhodobý „boom“ ve Španělsku totiž v loňském roce zavinil propad cen nemovitostí, čímž výrazně stlačil celou ekonomiku dolů.

Španělská vláda zatím oznámila, že chystaný „ochranný“ program se bude nejdříve zaměřovat na nezaměstnané. Podle Wall Street Journalu většinu z nich tvoří právě pracovníci ze stavebnictví.

Podle deníku chce Španělsko vyřešit problém s nezaměstnaností ve stavebnictví ještě před začátkem března, kdy se bude tamní vláda připravovat na nadcházející volby.

Podle některých analytiků je také pravděpodobné, že Španělsko sáhne do svých finančních rezerv – přebytek rozpočtu dosáhl při loňském hospodaření Španělska až dvou procent HDP.

Představu na zlepšení situace má i země s nejsilnější evropskou ekonomikou – Německo. Koaliční strana CDU v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásila, že dokonce zvažuje do roku 2009 možnost snížit daně pro skupiny s nízkým příjmem.

Kvůli rostoucím obavám z vývoje domácí i světové ekonomiky zasedali šéfové vlád Británie, Německa, Francie a Itálie již minulý týden. Na schůzku, která proběhla v Londýně u britského premiéra Gordona Browna, byl pozván také předseda Evropské komise José Barroso. Ten například prohlásil, že současná situace na finančních trzích vyžaduje především „bdělost.“ Jeho slova podpořil i britský ministr financí Alistair Darling. „Věřím, že s kombinací dobré regulační odpovědi a správné reakce v ekonomické politice tyto potíže překleneme a náš růst bude pokračovat,“ řekl Darling rozhlasové stanici BBC.

Problémy především v USA

Na oživovacím programu pracují i Spojené státy, které připravují program v hodnotě 150 miliard dolarů. Základem tohoto opatření jsou přímé finanční dotace americkým občanům. Každý daňový poplatník s příjmem do 75 000 dolarů ročně bude mít nárok na jednorázovou dávku ve výši 600 dolarů. Na manželský pár to může být dvojnásobek a 300 dolarů na každé dítě. Odhaduje se, že nárok na příspěvek bude mít přes 111 milionů amerických domácností.

Obavy z ekonomického útlumu v Evropě pramení právě z USA, které se v současnosti obávají recese.

Americká ekonomika na konci loňského roku zpomalila růst na 0,6 procenta, což je podle ekonomů méně, než se čekalo.

Za celý loňský rok stoupl hrubý domácí produkt USA jen o 2,2 procenta – tedy nejpomaleji od roku 2002, kdy doznívala krize způsobená pádem stovek technologických firem. Ekonomové tak očekávají, že v tomto pololetí spadnou Spojené státy do recese, což se výrazně projeví i v Evropě.

Autor: Jan Beneš

Sdílet tento příspěvek