Češi Kosovo uznají, opozice je proti

19.02.2008
HN.IHNED.CZ

Prezident a opozice se k uznání samostatnosti Kosova stavějí zdrženlivě, česká vláda se však odvolává na stanovisko Evropské unie.

Až česká vláda posvětí osamostatnění Kosova od Srbska, zůstane se svým názorem na české politické scéně trochu osamocená. Víc než zdrženlivě se ke kosovské nezávislosti staví nejen prezident, ale také nejsilnější opoziční strana ČSSD.

„Jestli tam bude vládnout pořádek a právo, budou se chránit menšiny i jejich památky, pak můžeme přistoupit k uznání nezávislosti,“ řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

„Věřím, že Srbsko ve světle posledních událostí nesestoupí z cesty dialogu ve smyslu evropské integrace,“ doplňuje ministra premiér Mirek Topolánek.

Opozice ale vládní argumenty nepřijímá.

„Varovali jsme před jednostranným vyhlášením nezávislosti. Je to porušení mezinárodního práva, které mluví o územní integritě Srbska,“ říká předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Obává se vzniku precedentu, který může dát záminku jiným separatistům. Podle Hamáčka by alespoň svým vyčkáváním měla vláda dát najevo méně nadšený postoj.

Mnohem silněji bublá kosovský problém v řadách ČSSD. A to za souhlasného pokyvování komunistů.

Socialisté totiž dokonce do Bělehradu poslali „Výzvu k solidaritě s republikou Srbsko ve věci Kosova“. Stojí za ní severočeský sociální demokrat Jaroslav Foldyna. Pod výzvu se podepsali někteří poslanci a také exministr zahraničí Jan Kavan i bývalý předseda vlády Miloš Zeman.

„Odvoláváme se na porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN s poukazem na paralelu s mnichovskou dohodou. Má to podobný charakter stupňujících se požadavků,“ říká Foldyna.

Se svým názorem se svěřil v dopise i ministru Schwarzenbergovi. „Odpověděl mi, že to nemůžeme chápat jako paralelu, protože Československo nikoho nemasakrovalo,“ vysvětluje Foldyna. A zároveň se netají tím, že „zpochybňuje určité válečné zločiny“ na území bývalé Jugoslávie. Prosrbské cítění má v ČSSD delší tradici. Při bombardování Miloševičova Bělehradu v roce 1999, když byli u moci, sice vláda ČSSD posvětila vojenskou akci NATO, ale nemalá část strany poslala solidární dopis jugoslávskému velvyslanci, v němž bombardování odsoudili.

Naopak roztržka zřejmě nehrozí ve vládní koalici. „Přikláníme se k názoru, že by bylo dobré Kosovo uznat,“ řekl včera za lidovce místopředseda strany a její zahraničněpolitický expert David Macek.

Uznání Kosova

PRO

Spojené státy a většina členů EU

Turecko, Japonsko, Austrálie

PROTI

Srbsko, Rusko, Čína, Gruzie

několik členů EU (Španělsko, Řecko, Kypr, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko)

Zdroj: Reuters

Autor: Tereza Nosálková

Sdílet tento příspěvek