27.02.2008
Zahranicni.iHNed.cz
Srbové nepřestávají protestovat proti vyhlášení samostatnosti Kosova v Mitrovici na severu bývalé provincie, kde se denně scházejí k dalším demonstracím. Policie musela v úterý rozhánět protesty i v Banja Luce, hlavním městě Republiky srbské v Bosně.
Po konci desetitisícové demonstrace za srbské Kosovo tam stovky lidí házely na policisty zápalné lahve, kameny a pokusily se zaútočit na vyklizený americký konzulát. Policie jim v tom však zabránila.
Čtěte více k problematice Kosova v speciálu serveru iHNed.cz – ZDE
Obě místa, Kosovská Mitrovica i Banja Luka, jsou hlavními centry Srbů za hranicemi současného Srbska v bývalé Jugoslávii. Srbové, kteří většinově ještě před deseti lety podporovali program Velkého Srbska Slobodana Miloševiče, se ocitli v pozici menšin. Sílí v nich dojem obklíčení a zrazení.
„Část Srbů má pocit, že dostali úder pod pás, druhá část, že je to jen další porážka a třetí tvrdí, že ze srdce i z hlavy je třeba vytřepat kosovský mýtus,“ tvrdí Milan Milošević, komentátor týdeníku Vreme.
Budoucnost v rukou Bosny
Srbové za hranicemi Srbska ještě více znejistěli. V Mitrovici i v Banja Luce jsou proto stále hlasitěji slyšet úvahy o spojení s mateřským Srbskem. Bosenskosrbský parlament minulý týden schválil rezoluci o vyhlášení referenda o odtržení od Bosny, pokud Kosovo uznají státy EU a členové OSN.
Srbský ministr pro Kosovo Slobodan Samardžić zase schvaluje spálení kosovských celnic a tvrdí, že Bělehrad bude Srby v severním Kosovu podporovat.
Výbušná se zdá být především situace v Bosně, která klopýtá na cestě k EU pomocí shora dosazeného mezinárodního správce, jenž často tvrdě prosazuje potřebné reformy. Bosňané jsou navíc popuzení, že Evropská unie je na ně tvrdá, zatímco si předchází Bělehrad a uplatňuje vůči němu měkčí přístup.
„Vyhlášení nezávislosti má značný vliv na atmosféru v regionu, ale evropská budoucnost je v rukou Bosny, vůbec nezávisí na Kosovu,“ řekl mezinárodní správce Bosny Miroslav Lajčák v pondělí po jednání s bosenskosrbským premiérem Miloradem Dodikem.
Ten po schůzce zmírnil svoji rétoriku o odtržení Republiky srbské a připojení k Srbsku. Minulý týden však patřil k nejhorlivějším mluvčím při obrovském mítinku na obranu srbského Kosova v Bělehradě.
Bosenští Srbové jako vzor
V Banja Luce hledají vzor Srbové ze severu Kosova, kteří si chtějí vládnout sami nebo s pomocí Bělehradu.
„Sever Kosova by mohl mít status podobný Republice srbské v Bosně,“ napsal včera srbský provládní deník Politika.
Republika srbská je jednou ze dvou rovnoprávných součástí Bosny. Kosovští Albánci jakékoli rozdělení nového státu odmítají. Jen neochotně diskutují o decentralizaci.
Napětí, podněcované nacionalisty i srbskou tajnou službou, je hmatatelné hlavně v rozdělené Mitrovici. Ta bude ještě dlouho symbolem i lakmusovým papírkem srbsko-albánského sporu o Kosovo.
Autor: Martin Ehl, foto: Isifa