27.02.2008
HN.IHNED.CZ
Stalo se to v malé podzemní místnosti bez oken. Ale podle českého premiéra Mirka Topolánka se tím „naplnily sny několika generací Čechů“.
Česká republika včera ve Washingtonu podepsala se Spojenými státy dohodu, která ruší vízovou povinnost pro české občany.
„Tento podzim, v říjnu, v listopadu, zde přivítáme první české návštěvníky bez víz,“ uvedl ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff, který dokument podepsal za americkou stranu. Za Česko stvrdil historický okamžik ministr vnitra Ivan Langer.
Bourání bariér
Premiér Topolánek přirovnal zrušení víz ke „stříhání drátů po pádu železné opony“, k českému vstupu do NATO a Evropské unie.
„Mezi přáteli nesmějí být bariéry,“ připomněl Topolánek slova George Bushe z listopadu 2006, kdy prezident v Tallinu oznámil záměr zrušit víza. Včera se to naplnilo a podle českého premiéra se tím definitivně otevírá „svobodný prostor mezi Českou republikou a Spojenými státy“.
Vzhledem k slavnosti okamžiku měl podpis Memoranda o porozumění neobvykle civilní až úsměvný ráz. Premiér Topolánek se mačkal mezi ministry Chertoffem a Langrem před novináři za malým stolkem, na kterém ležely smlouvy.
„Mám podepsat?“ zeptal se žertem Michael Chertoff. Ivan Langer přisvědčil, že „to je přece důvod, proč jsme tady“. Po podpisu ukázal za potlesku přítomných politiků a diplomatů palce vzhůru na znamení vítězství.
„Česká republika se stala průkopníkem,“ komentoval ministr Chertoff fakt, že Česko je první zemí Evropské unie, která memorandem přistoupila na nové, přísnější podmínky bezvízového styku.
Ve sporu s unií
Topolánek i Chertoff včera tvrdili, že se podařilo dospět k dohodě, jež zohlednila námitky Evropské komise, která se proti původnímu textu memoranda tvrdě postavila.
„Vzali jsme osud do vlastních rukou, ale nezapomněli jsme na ostatní. Memorandum charakterizují tři slova: svoboda, bezpečí, reciprocita,“ uvedl Topolánek. Podle Chertoffa by memorandum mohlo být použito jako model pro ostatní smlouvy Američanů s Evropou.
„EU nám jen čtyři roky házela klacky pod nohy,“ řekl v USA Topolánek. A přestože Češi vyšli na poslední chvíli úředníkům EU v mnohém vstříc, budou je muset ještě přesvědčovat, že podepsání separátního memoranda s USA nebylo nepřátelské gesto vůči unii.
Bruselské úředníky podle všeho popudilo zejména to, že s nimi Česko text memoranda dostatečně nekonzultovalo, dostali ho k přečtení až minulý pátek a na vyjádření dostali jen několik hodin. V diplomatických kuloárech ve Washingtonu z úst vysoce postaveného českého diplomata ale naopak zaznělo, že Češi Evropskou komisi „průběžně a detailně informovali“.
I když se po českých ústupcích nedá očekávat, že by Brusel měl problém se samotným textem memoranda, evropští úředníci slovo po slově zkoumají finální podobu textu, který ministr vnitra Ivan Langer včera podepsal ve Washingtonu.
Zajímá je hlavně, zda text ani jedním sloven nezabrousil za nepovolenou hranici – tedy zda Češi neslíbili USA něco, co není v pravomoci domácích politiků.
České memorandum, byť není v oficiálním programu, bude ve čtvrtek i hlavním tématem bruselského jednání ministrů vnitra a spravedlnosti všech členských zemí EU. Český ministr vnitra Langer memorandum hájil ve Washingtonu slovy, že jsme „čekali zatraceně dlouho na solidaritu“ ze strany unie, až jsme se raději vypravili vlastní cestou.
Češi například podepsáním memoranda jako první ze zemí EU Američanům „kývli“ na zavedení elektronického autorizačního systému (ETA), v rámci něhož bude muset každý návštěvník USA ve své výchozí zemi vyplnit a zaslat po internetu americkým úřadům elektronický dotazník. Ty pak budou povolovat, prý obratem, vstup Čechům na americkou půdu.
Memorandum stanoví obecný rámec českých závazků, které budou detailně rozpracovány v návazných implementačních dohodách. Ministr Langer včera potvrdil, že mezi informacemi, které bude česká strana předávat Američanům, nebudou údaje o osobních účtech. Možné trestní záznamy se podle ministra budou týkat jen „závažných trestných činů“, případně osob podezřelých z terorismu.
Když si Mirek Topolánek včera slavnostně potřásal rukou s Michaelem Chertoffem, byl na jeho zápěstí vidět bílý gumový náramek se španělským nápisem Cambio (Změna). Na ruku mu jej před novináři navlékl americký ministr obchodu Carlos Gutierrez, s nímž český premiér jednal včera ráno na úvod své washingtonské návštěvy.
„Na Kubě jej nosí disidenti a už jen to stačí, aby vás zavřeli,“ uvedl Gutierrez, který je nejvýše postaveným kubánským exulantem v Bushově administrativě. Náramek je z jeho strany poděkováním české politické reprezentaci a diplomacii ze důslednou podporu boje za občanská práva na „Ostrově svobody“.
V přítomnosti premiéra Mirka Topolánka ministr vnitra USA Michael Chertoff (vlevo) a český ministr Ivan Langer podepsali ve Washingtonu memorandum, které povede ke zrušení amerických víz pro občany ČR.
Autor: Daniel Anýž, Lucie Tvarůžková