29.02.2008
HN.IHNED.CZ
/Od naší zpravodajky/
Česko včera v Bruselu vybojovalo důležitou bitvu, která má klíčový význam pro většinu nových členských zemí, které zatím musejí jezdit do Ameriky s vízy. Topolánkovu kabinetu se zatím navzdory silnému tlaku vlivných starých členských států podařilo uhájit právo každé země vést podobná bilaterální jednání podobná rozhovorům Prahy a Washingtonu o zrušení víz.
Ve svém odporu včera také polevila Evropská komise. Komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini po dnech mlžení konečně oznámil, že se komise nechystá – zatím – vůči Česku zahájit kvůli podpisu separátního memoranda žádné právní kroky.
„Bilaterální vyjednávání bude i nadále možné. Všichni jsme se ale dohodli na tom, že státy, které už podobná vyjednávání vedou, trochu zvolní tempo a že se budeme v následujících dnech pokoušet dohodnout na společném evropském postupu,“ řekl slovinský ministr vnitra Dragutin Mate, jehož země nyní unii předsedá.
Proti separátním jednáním se hlasitě stavěly staré členské státy, které mají všechny, kromě Řecka s Amerikou, bezvízový styk a při jakémkoliv vyjednávání s Američany tak spíš mohou ztratit než získat.
Ministr vnitra Ivan Langer je včera přesvědčoval o tom, ať se na celou věc zkusí podívat z české perspektivy. „Už čtyři roky marně čekáme na možnost sdílet nejen povinnosti, ale i svobody vyplývající z našeho členství v unii,“ řekl Langer.
Za Česko se hlasitě postavily další země ze střední a východní Evropy, které stejně jako Praha už roky v otázce víz marně čekají na bruselskou pomoc. „Je to už osm let starý příběh. A je jasné, že řada z nás ztrácí trpělivost,“ řekl maďarský diplomat, který si nepřál být jmenován. Českého příkladu se chystají následovat také Estonci a Slováci.
Komisař Frattini včera řekl, že Brusel bude pozorně sledovat, jak se memorandum přenese do tzv. implementačních dohod. Ty budou zavádět konkrétní kroky a opatření a na rozdíl od memoranda budou právně závazné.
A bruselští úředníci chtějí podle Frattiniho podrobně sledovat a případně se i účastnit jednání o přesném znění implementačních dohod se Spojenými státy.
Topolánkova vláda ale zatím s ničím takovým nepočítá. „Nevidím k tomu žádný důvod. Vyjednání implementačních dohod je výhradně v naší kompetenci a je to bilaterální jednání,“ řekl ministr Langer.
To ale zřejmě nebude jediná potíž: komise a česká vláda se totiž zatím značně rozcházejí v názoru na to, co si může každý stát se Spojenými státy vyjednat sám a co je v kompetenci unie.
Komisař Frattini včera řekl, že například přítomnost ozbrojených amerických agentů na palubách záoceánských letů je jednoznačně věcí každé země.
Shoda mezi Topolánkovou vládou a komisařem Frattinim ale už nepanuje v případě pravidel elektronické autorizace cest. Na podmínku, že každý zájemce o cestu do USA si ji bude muset nechat před letem potvrdit e-mailem americkými úřady, Česko přistoupilo.
Autor: Lucie Tvarůžková