17.03.2008
Zahranicni.iHNed.cz
Bruselská zpravodajka HN Lucie Tvarůžková shrnuje výsledky summitu Evropské unie z minulého týdne.
Když v jedné místnosti sedí dvacet sedm premiérů, kancléřů a prezidentů, kdo je nejdůležitější? Někdy to může být i tlumočník sedící v prosklené v budce nad nimi. V pátek se o tom na evropském summitu přesvědčila česká výprava.
Zřejmě vinou neúplného překladu řada evropských politiků odcházela z pátečního jednání s přesvědčením, že český premiér výslovně podpořil návrh svého britského kolegy Gordona Browna na snížení sazby DPH na ekologicky šetrné zboží. Ve skutečnosti byl Mirek Topolánek výslovně proti.
Zelená revoluce byla hlavním tématem jarní seance šéfů dvaceti sedmi členských zemí EU. A česká výprava tu byla v roli našeptávačů upozorňujících na to, že „ekonadšení“ může mít nepříjemné dopady pro evropský průmysl.
Čtěte více: Evropa brzdí zelené nadšení – ZDE
Formuje se skupina
S výsledkem mohou být Topolánkovi lidé spokojeni: společné závěry se jim českým skepticismem podařily nakazit a zároveň se kolem Česka začala formovat skupina podobně smýšlejících států.
„Myslím, že podporu pro některé naše názory najdeme například u Německa, Polska, Slovenska nebo Rumunska,“ odhadoval po skončení summitu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra.
Evropská unie žije bojem proti klimatickým změnám, ve kterém je globálním premiantem. Do roku 2020 by chtěla snížit emise skleníkových plynů o pětinu a také o dvacet procent zvýšit podíl energie vyráběné z obnovitelných zdrojů. Politici se dohodli, že přesný a podrobný návod, jak toho dosáhnout, by měl být v paragrafovaném znění znám nejpozději do konce roku.
Každá země dostane vlastní úkol. Ten český zatím zní, že by se v tuzemsku měly do roku 2020 snížit emise CO2 o devět procent a podíl energie vyráběné z obnovitelných zdrojů narůst o 13 procent. Teď ale bude klíčové politicky vyjednat to, oproti jakému datu se budou ambiciózní cíle měřit.
Evropská komise zatím za bod nula brala rok 2005. Německá kancléřka Angela Merkelová ale přišla s návrhem, aby se posunul ještě o patnáct let zpátky do roku 1990. Taková změna by nejvíc vyhovovala novým členským zemím, jako je Česko, které od té doby významně zlepšily vztah svého průmyslu k životnímu prostředí.
Zájmy státu
Česko má ve své ekoskeptické lobby dva cíle: zmírnit podmínky pro energeticky náročný průmysl a pro energetický gigant ČEZ ve vztahu k novým plánům na obchodování s emisními povolenkami. Průmyslové podniky je dosud dostávají zadarmo (a třeba ČEZ s nimi čile obchoduje), od roku 2013 by si je ale měly začít kupovat v aukci, což pro ně bude znamenat miliardové investice.
To je má motivovat k tomu, aby se snažily své emise CO2 co nejvíc snížit. „ČEZ je ze 70 procent státní firma. V tomto smyslu zájmy ČEZ reprezentují zájmy státu,“ řekl Topolánek.
Britský ministerský předseda Gordon Brown přišel na jednání s překvapivým a nepředjednaným návrhem, aby se Unie k ekologickému chování pokusila motivovat i snížením daně z přidané hodnoty na ekologicky šetrné výrobky a zboží.
Jeho kolegům se takový návrh moc nelíbil, ale i díky „české podpoře“ nakonec dostali úředníci Evropské komise za úkol do příštího setkání vládců Evropy takovou možnost podrobně prozkoumat.
Výsledky summitu
Miliardy pro ČEZ
– O změně plánu na nákup emisních povolenek v aukcích od roku 2013 se bude ještě jednat.
Úleva pro průmysl
– Na žádost Čechů a Němců se má najít způsob, jak zabránit odchodu energeticky náročného průmyslu z Evropy.
Sarkozy a Merkelová
– Evropa podpořila francouzsko-německý plán na vybudování Unie pro Středomoří.
Autor: Lucie Tvarůžková, foto: Isifa