10.04.2008
HN.IHNED.CZ
/Od naší zpravodajky/
Tiskový zákon včetně těch nejspornějších pasáží prošel slovenským parlamentem. Slovenská vládní koalice ho včera prosadila, přestože opozice prohlašovala, že pokud nebude změněn, nezvednou její poslance ruce pro Lisabonskou smlouvu EU. O tu svede opozice s vládou bitvu dnes.
Oba tábory se už dlouhé týdny hádaly o tom, zda nový zákon ohrozí svobodu slova či nikoliv. Nejspornějším bodem diskuse byl článek 8 – právo na odpověď. Opozice žádala, aby se uplatňovalo pouze v případě nepravdivých informací. Koalice ho chce umožnit všeobecně a odmítla tiskový zákon upravit.
Zákon tvrdě kritizovali i vydavatelé a média. Deníky vyšly 27. března s prázdnou titulní stranou jen s upozorněním nazvaným – Sedm hříchů tiskového zákona. V bouřlivé parlamentní rozpravě padala silná slova. Exministr spravedlnosti Daniel Lipšic (KDH) navrhl, aby se právo na odpověď týkalo pouze běžných občanů. „Tvrdím, že právo na odpověď dáváte do zákona jen proto, abyste ho dali politikům a zločincům. Jen tyto dvě kategorie ho budou využívat,“ prohlásil.
Referendum o smlouvě EU?
Premiér Fico označil postoj opozičních stran za vydírání nejhrubšího zrna a řekl, že by mohl mít vážné politické důsledky. Dostává prý z evropských kruhů signály, že opozice může doplatit na svoji tvrdohlavost ztrátou členství v evropských strukturách.
„Neumím si představit, že by opozice hodila přes palubu celou Evropskou unii,“ prohlásil premiér v debatě televize TA3. Dodal: „Kdyby se taková tragédie stala, vláda z toho bude muset vyvodit politické důsledky.“ Víc neprozradil.
Vzápětí se objevila informace, že pokud opozice bude evropskou smlouvu bojkotovat, Směr o ní prosadí vyhlášení referenda. „To nemůže Směr myslet vážně. Je to jen další z jeho nátlaků,“ komentoval to lídr nejsilnější opoziční strany SDKU Mikuláš Dzurinda.
Tajemně se tvářil místopředseda koaliční SNS Rafael Rafaj. Jen úsměvem naznačoval, že úvaha o referendu může být na místě. A také to, že obě strany hrají vabank. „Pokud opozice nebude hlasovat ani o zákonu ani o smlouvě, máme tu ruskou ruletu.“
V parlamentních kuloárech se také šeptalo, že Fico mohl mít na mysli demisi, pád kabinetu a předčasné volby. „Nesmysl,“ byla nejčastější odpověď koaličních i opozičních poslanců.
Napětí zvýšil také prezident Ivan Gašparovič. Řekl, že tiskový zákon podepíše. Připomněl, že opozice má možnost obrátit se na Ústavní soud, který může jeho platnost pozastavit. Dalším krokem může být stížnost u mezinárodního soudu ve Štrasburku.
Něco za něco
Rozruch v parlamentních kuloárech také vyvolaly náznaky, že koalice začala o podpoře Lisabonské smlouvy vyjednávat individuálně. Pět chybějících hlasů chce prý získat od Strany maďarské koalice (SMK) výměnou za mírnější školský zákon, který předpokládá i v maďarských školách rovnocenný počet hodin výuky slovenského jazyka. Někteří představitelé této opoziční strany totiž veřejně deklarovali, že by mohli evropskou smlouvu podpořit.
„Zatím držíme spolu a já tomu věřím,“ reagoval předseda SMK Pál Csáky. Deník SME ale napsal, že ministr školství Ján Mikolaj (SNS) jednal nejen s místopředsedou strany Lászlem Szigetim, ale i bývalým šéfem Bélou Bugárem. Ačkoliv dohoda o obchodu – podpora Lisabonské smlouvy za ústupky v zákoně – není jistá, mnozí o pevnosti opozice pochybují. Ministr totiž nevyloučil, že změny v navrhovaném zákonu udělá.
„Všechno se vším souvisí, tiskový zákon s Lisabonskou smlouvou i se školským zákonem,“ prohlásil podle deníku Szigeti. Jak vleklý spor dopadne, bude jasné dnes.
Autor: Renata Havranová