EU a Kanada: spor o lov tuleňů

14.04.2008
Eurokomisař Stavros Dimas navrhuje zákaz dovozu tuleních kůží z Kanady.

Mezi Kanadou a Evropskou unií by se mohla v budoucnu rozehrát závažná obchodní rozepře. Eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas totiž hodlá EK předložit návrh, aby unie uvalila embargo na dovoz věcí vyráběných z tuleňů ze zemí, kde tato zvířata při získávání kůží trpí.

Navrhneme zákaz dovozu tuleních kůží pokud nějaká země nebude moci prokázat, že je získala humánní cestou, uvedl podle agentury Reuters Dimas o víkendu ve Slovinsku. Kdy hodlá návrh předložit, však neupřesnil.

Otázkou je, jak by se na jeho návrhy dívali ostatní členové komise, zvlášť ti, jejichž agenda se dotýká obchodu. Pokud by totiž výkonný orgán opravdu embargo prosadil, mohlo by to vést k tomu, že by se mezi Kanadou a unií mohla rozpoutat obchodní přestřelka. Zákaz dovozu by se zřejmě nevztahoval jen na kůže ale i třeba na různé vitamínové doplňky a podobně.

Dimas také připomněl nedávnou zprávu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Podle ní by měla zvířata být zabíjena rychle. Před tím, než jim lovci stáhnou kůži, by mělo být zkontrolováno, že jsou opravdu mrtvá. Navíc by měly být zavedeny průhledné monitorovací procedury pro takový druh lovu.

Sezona lovu tuleňů v Kanadě začala koncem března a trvá zhruba do půlky května. Letos mají lovci dovoleno zabít celkem 275.000 tuleňů, tedy o pět tisíc více než loni. Právě kanadští lovci pravidelně vyvolávají vlny nevole mezi ochránci zvířat i některými odborníky. Důvodem je to, že lovci kvůli zachování neporušenosti kožešiny často zvířata nestřílejí, ale ubíjejí palicemi.

Lovci, ale i kanadští politikové však obvinění odmítají. Podle nich je lov tuleňů a následný prodej kožešin a tuleního oleje klíčovým odvětvím kanadské ekonomiky a kromě toho pomáhá udržovat populaci těchto zvířat na přijatelné úrovni.
čtk, oez

Sdílet tento příspěvek