Evropa je o krok blíž turkmenskému plynu

16.04.2008
Zahranicni.iHNed.cz

Evropská komise označila novou dohodu o zemním plynu z Turkmenistánu za průlom. Moskva se evropskému projektu snaží vytvořit přinejmenším protiváhu.

Deset miliard kubických metrů zemního plynu ročně má od příštího roku proudit z Turkmenistánu do Evropy na základě smlouvy, o níž informovala Evropská komise. Dohoda má perspektivně snížit energetickou závislost sedmadvacítky na Rusku.

Po smlouvě, která byla podepsána minulý týden v turkmenském hlavním městě Ašchabadu, ale zveřejněna byla až v pondělí, by mohla následovat také podobná dohoda o dodávkách zemního plynu z Iráku.

Mluvčí Evropské komise Christiane Hohmanová označila smlouvu z Ašchabadu za „průlom“. Až dosud totiž Turkmenistán nabízel Bruselu pouze vágně formulované záruky. Ty byly navíc podle expertů založeny na nerealistických odhadech, protože Turkmenistán již podepsal smlouvy o dodávkách velkého množství zemního plynu také s Ruskem, Čínou a Íránem.

Rusko láká střední Asii

Unijní dohoda s Turkmenistánem by měla povzbudit úsilí o vybudování nezávislé transportní trasy, která by vedla ze Střední Asie do Evropy mimo území Ruska a která se chystá pod názvem Nabucco. Dodávky z Ruska přes Ukrajinu jsou považovány za nespolehlivé kvůli opakujícím se sporům mezi Moskvou a Kyjevem.

Objem nyní dohodnutých dodávek, deset miliard kubických tun zemního plynu ročně, není vzhledem k potřebám Evropy, která jen z Ruska dováží 150 miliard kubických metrů plynu ročně, rozhodující. Přesto je dohoda považována za významný pokrok.

„Poprvé máme dohodnutý konkrétní objem pro Nabucco přímo z Turkmenistánu,“ řekla mluvčí komise.

Výstavba Nabucca však není ani zdaleka bez potíží. Největší problém představuje přeprava přes Kaspické moře, protože v okolních státech má velký vliv Rusko, jež se nechce vzdát svého výsadního postavení dodavatele zemního plynu do Evropy.

Ruský Gazprom například nabídl, že za zemní plyn z Turkmenistánu, Uzbekistánu a Kazachstánu je ochoten platit „evropské tržní ceny“. Vyšší nabídka z Ruska může podle Ilhama Šabana z Energy Research Foundation snížit zájem středoasijských zemí o přímé obchody s Evropou.

Konkurence přes jih Evropy

Moskva se snaží vytvořit přinejmenším protiváhu evropskému projektu Nabucco, jak je vidět na ruském konkurenčním projektu South Stream. Tato dopravní trasa pro zemní plyn míří z ruského pobřeží Černého moře přes Balkán a střední Evropu do Itálie. Nezbytnou tranzitní dohodu s Bulharskem uzavřel letos v Sofii osobně prezident Vladimir Putin.

Ani ruské snahy zajistit hladkou výstavbu South Streamu však nejsou bez potíží. Podle moskevského listu Kommersant Gazprom zvažuje pro South Stream novou variantu, která by vedla přes Srbsko a Slovinsko.

Oficiálně se mluví o námitkách Gazpromu, aby zemní plyn z Ruska získávali a skladovali v Rakousku dosavadní partneři společnosti ÖMV. Podle Michaila Korčemkina z East European Gas Analysis skutečnou příčinou sporu je fakt, že Gazprom a ÖMV se neshodly na rozdělení rakouského trhu.

Autor: Adam Černý

Sdílet tento příspěvek