24.04.2008
Do roku 2050 prý mohou tvořit třetinu obyvatel Evropské unie lidé nad 65 let.
Stárnutí obyvatel v Evropské unii se začalo zrychlovat a do roku 2050 by téměř třetinu obyvatel mohli tvořit lidé nad 65 let. S odvoláním na evropský statistický úřad Eurostat to dnes uvedla agentura AFP. Podle odborníků za tento trend může prudké snížení porodnosti a stálý růst průměrné délky života.
Začátkem desetiletí byl v Evropě poprvé v historii počet lidí nad 65 let vyšší než mladých lidí do 15 let. Zatímco před třemi lety tvořily osoby starší 65 let 16,5 procenta obyvatel současných zemích unie, v roce 2010 už by to mělo být 18 procent, v roce 2030 již 25 procent a v roce 2050 kolem 30 procent.
Přes snahy vlád řešit situaci podporováním porodnosti, oddalováním vyplácení důchodů či přitahováním mladých přistěhovalců se podle většiny demografů budou muset evropské státy naučit žít jinak. Předně budou muset zlepšit správu veřejných financí, aby se daly financovat stále nákladnější důchodové a zdravotní systémy. Také budou podle expertů muset přistoupit na sílící politickou váhu seniorů.
Eurokomisař pro sociální záležitosti Vladimír Špidla vyzval Evropany, aby již nenahlíželi na stárnutí obyvatel v rovině nákladů či hrozeb. Ekonomika se musí chopit příležitostí, jakými jsou nové trhy spojené s potřebami starší populace, citovala AFP českého člena Evropské komise.
Již se hovoří o takzvané silver economy (stříbrné ekonomice), která bude nabízet nové služby a výrobky šedivějícímu obyvatelstvu. Německo, které je spolu s Itálií nejstarší zemí EU (žije v nich 20 procent lidí nad 65 let), se již mobilizuje, aby bylo v čele tohoto nového trhu.
Mobil bez funkce menu, zjednodušené ovládání praček, širší dveře aut, kuchyňské nádoby uzavíratelné na jedno stlačení, to jsou jen jedny z mnoha nápadů, kterými chtějí výrobci přizpůsobit svou nabídku každodennímu životu seniorů.
Je to trh, který se v nadcházejících letech bude ohromně rozvíjet. Je v zájmu podniků, aby to pochopily, pokud chtějí zůstat konkurenceschopné, tvrdí předseda německé společnosti Universal design Thomas Bade.
Od listopadu 1989 do roku 2007 se v Česku podle Českého statistického úřadu prodloužila doba dožití u mužů celkem o 5,6 roku na 73,7 roku, u žen o 4,5 roku na 79,9 roku. V mnohých zemích EU se přitom lidé dožívají v průměru ještě vyššího věku. Například ve Francii je to 77,6 roku u mužů a 84,5 roku u žen. V zemi galského kohouta i jinde v Evropě se také pomalu ale jistě stává běžné, že se lidé dožívají sta let. Ve světě čelí podobnému stárnutí obyvatel jako Evropa jen Japonsko, poznamenala AFP.
čtk, oez