24.04.2008
Za legitimní a odpovědný krok označil vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) na začátku jednání Senátu o postoji horní komory k lisabonské smlouvě žádost o přezkum dokumentu Ústavním soudem.
Smlouva je podle něj kompromisem a ukázkou toho, že je Evropská unie schopná dohody. Připustil, že se českým vyjednavačům nepodařilo v diskusi o nástupci euroústavy prosadit vše, co chtěli, nebylo ale možné dosáhnout víc. K dokumentu je podle něj třeba přistupovat jako k sňatku z rozumu.
Podle názoru vlády odpovídá smlouva ústavnímu pořádku Česka. Prolustrovat citlivá místa dokumentu je krok legitimní a svým způsobem odpovědný, konstatoval nicméně Vondra s tím, že podobnou cestou se zřejmě vydají Němci. Zopakoval také, že vláda nemá kompetenci k podání žádosti o přezkum dokumentu Ústavním soudem.
Už dříve Vondra řekl, že jako senátor přezkoumání smlouvy Ústavním soudem podpoří.
Česko má na ratifikaci dokumentu podle vicepremiéra ještě dost času, smlouva by měla být ve všech zemích posouzena do konce roku tak, aby se podle nových pravidel mohly uskutečnit volby do Evropského parlamentu v polovině příštího roku. Většina zemí má ratifikaci zatím před sebou. S napětím se čeká se na výsledek referenda v Irsku, v Belgii budou dokumenty schvalovat v regionech. Švédsko plánuje ratifikaci v listopadu tohoto roku, vypočítal Vondra.
Přezkoumání nástupce euroústavy Ústavním soudem, o kterém hovoří ODS od chvíle přijetí dokumentu v Lisabonu, navrhl evropský výbor Senátu. Ústavní soudci by podle něj měli posoudit například předání některých pravomocí na evropskou úroveň zejména v trestní oblasti, právo Evropské rady za určitých okolností přijímat opatření nad rámec unijních kompetencí nebo právo měnit způsob hlasování.
K nejdiskutovanějším částem smlouvy patří její vztah s Listinou základních práv Evropské unie. Listina není součástí smlouvy, ta ale přiznává listině stejnou právní sílu jako zakládajícím smlouvám EU.
Podle Vondry evropská listina nepřináší nová práva ani svobody, pouze kodifikuje to, co již existuje. Práva obsažená v listině budou uplatňována pouze v souvislosti s aplikací unijního práva, nikoli samostatně v kontextu vnitrostátního právního řádu.
čtk, oez