České děti se špatně obouvají

29.04.2008
Europoslankyně Zuzana Roithová kritizuje skutečnost, že se v ČR se prodává mimořádně nekvalitní dětská obuv.

Rodiče v Česku prý mají problém dětem sehnat kvalitní boty. Na trhu dominuje dětská obuv dovezená z Asie, která je sice levná, avšak často nevyhovuje dětské anatomii. Nevyrábí se například ve všech velikostech, ale ob jedno číslo. Europoslankyně Zuzana Roithová proto prosazuje, aby Evropská unie přijala pro dětské boty jednotné normy. Roithová to dnes řekla novinářům.

Usiluji o to, abychom zavedli povinnou certifikaci pro dětskou obuv. Byla by závazná pro evropské výrobce i dodavatele ze třetích zemí, řekla Roithová. Studie odborníků z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně podle ní dokazuje, že tělesný vývoj se u současných dětí změnil vlivem nošení nekvalitních bot k horšímu. Děti prý mají problémy s koleny, kyčlemi, ale také s páteří. Maminky si prý také neuvědomují, že když děti ve čtyřech letech odmítají chodit, zastavují se a lehají si na chodník, může to být špatnými botami, řekla Roithová ČTK.

Dovážené botičky jsou sice vyrobeny na krásu, ale nesplňují standardy na ortopedickou kvalitu a často ani ne na tu chemickou, tedy složení, řekla.

Česká republika, ale i další země, jako Polsko, měly podle Roithové dříve pro dětskou obuv závazné parametry. Normy však byly zrušeny se vstupem země do EU, protože by byly překážkou pro pohyb zboží na jednotném trhu. Nové směrnice by měla navrhnout Evropská komise a schválit europarlament. Roithová ji chce prosadit do konce svého volebního období, tedy léta příštího roku.

Podle političky je prý třeba informace o dětské obuvi a její kvalitě šířit také mezi rodiči. Od odborníků si proto nechala zpracovat desatero zdravého obouvání. Je v něm například uvedeno, že dětská bota musí mít dostatečně prostornou špičku, stélku ze savého materiálu, protože dětská noha se hodně potí, a zapínání na tkaničky nebo řemínek. Důležitý je také co nejnižší podpatek s velkou plochou.
čtk, oez

Sdílet tento příspěvek