02.05.2008
Volby do Evropského parlamentu se blíží, komise se chystá představit svůj „sociální balíček“.
S tím jak se postupně blíží volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční v červnu 2009, se pozornost Evropské komise začíná obracet k sociálním tématům. Dosud je přitom zastiňoval především boj s klimatickými změnami či podpora vědy a výzkumu. Po energeticko-klimatickém balíčku, jenž na sebe zatím strhával největší pozornost, má komise ještě před prázdninami představit balíček sociální.
Podle internetového serveru EUObserver půjde o jakýsi balík unijní legislativy, kterou by Brusel normálně představoval zvlášť, protože se jedná o spolu nijak nesouvisející návrhy. Jediným jejich společným jmenovatelem bude to, že se týkají právě sociální oblasti.
Součástí návrhu by měla být i dlouho očekávaná legislativa, která posiluje práva pacientů při přeshraniční zdravotní péči. Půjde však i o opatření proti diskriminaci či o návrhy, které se budou týkat vzdělávacího systému Evropské unie.
Očekává se, že dojde i na revizi pracovních zákonů z roku 1994, které dávají zaměstnancům právo na informace o rozhodnutích jejich zaměstnavatele či právo na konzultování současné situace v podniku. Zmiňovaná legislativa se týká všech společností s více než 1000 zaměstnanci, jak však upozorňují odbory, podniky ji často nerespektují.
Takzvaný sociální balíček by měl být představen ještě v červnu, nejpozději však v červenci. Existuje pak reálná šance, že může být prosazen a schválen ještě před volbami do EP. To je také priorita předsedy EK José Barrosa, píše s odvoláním na zdroj z komise EUObserver.
V Bruselu se často objevují názory, že Portugalec by rád v čele komise stanul i po volbách. Barroso by měl šance na obhájení postu v čele výkonného orgánu zřejmě jen v případě, že nejsilnější středopravá parlamentní frakce, častěji zvaná jako lidovecká, obhájí své postavení a stane se znovu nejsilnější stranou v EP.
Pokud by naopak vyhráli socialisté, kteří jsou v současnosti druhou nejmocnější frakcí v parlamentu, šance současného předsedy EK na znovuzvolení by byly téměř nulové. Barrosa totiž do současné funkce v roce 2004 nominovala právě nejsilnější lidovecká parlamentní frakce a nedá se čekat, že by jej případně nominovali i socialisté.
čtk, oez