03.05.2008
Proces evropské integrace nebude úplný bez západního Balkánu, prohlásili na společném setkání představitelé středoevrospkých a vychodoevropských zemí.
Proces formování euroatlantické integrace nebude úplný, dokud nebude dovršeno zapojení států západního Balkánu a Ukrajiny do NATO a Evropské unie. Hospodářský rozvoj nadále musí patřit k prioritám těchto států. Poukazuje na to závěrečný dokument, který dnes v Makedonii přijali účastníci patnáctého setkání prezidentů téměř dvou desítek středoevropských a balkánských zemí na závěr svého dvoudenního zasedání. Česko na akci zastupoval prezident Václav Klaus.
Ve středu pozornosti diskusí stály vedle evropské integrace západního Balkánu především otázky rozvoje hospodářství a energetiky. V pátek, první den jednání, se debatovalo o rozšíření EU a otázce Kosova. Účastníci vyjadřovali názory na roli EU jako reformního motoru pro státy regionu, a na otázky zajištění míru a stability na západním Balkánu.
Srbský prezident Boris Tadić ujistil účastníky, že jeho země nestrhne region zpět do nejistoty tím, že by v blížících se předčasných volbách 11. května odmítla přibližování k EU. Takové obavy vznikly v důsledku reakcí Srbů na postoj EU k únorovému osamostatnění Kosova, které Srbsko nadále považuje za svou provincii. Tadić však připustil, že Srbsko je v této souvislosti „na křižovatce“.
„Jsem velmi optimistický, pokud se týká parlamentních voleb,“ řekl Tadić médiím na okraj konference v Ohridu. „Během únorových prezidentských voleb zde byly určité obavy (ze zvratu k protievropskému nacionalismu), ale mír převládl, protože lidé v Srbsku chtějí žít v míru a rozvoji,“ dodal.
Pozornost na zasedání vzbudila skutečnost, že Tadić byl pozván a přijel, zatímco kosovský prezident Fatmir Sejdiu pozvání nedostal. Makedonský prezident Branko Crvenkovski to jako hostitel zdůvodnil „nejednotným názorem účastnických států na status Kosova“.
čtk, oez