09.05.2008
Kanadské imigrační úřady znovu čelí velkému přílivu romských žadatelů o azyl z České republiky, což vzbuzuje obavy, že nedávno zrušená víza budou méně než po roce obnovena, napsal kanadský časopis pro zahraniční politiku Embassy.
Magazín připomněl, že od znovuzavedení víz loni 1. listopadu do konce letošního března požádalo v Kanadě o status uprchlíka 267 osob s českým pasem, zatímco pouze dva Lotyši a pět Estonců.
Lotyšsku zrušila Kanada víza stejně jako Česku, Estonsku o rok dřív. Statistiky pro skupinu zemí, včetně Slovenska, pro něž platí bezvízový režim od letošního března, zatím údajně nejsou k dispozici.
Časopis cituje ředitele Střediska romské komunity v Torontu Paula St. Claira, který potvrdil, že o postavení uprchlíka žádají Romové, stejně jako po dubnu 1996, kdy Kanada víza pro Čechy zrušila. V říjnu 1997 je ale kvůli velkému počtu azylantů opět zavedla.
Situace kolem protiromsky zaměřeného a stále rostoucího neonacistického a skinheadského hnutí v České republice se po vstupu země do Evropské unie podle St. Claira zhoršila, protože tlak ze strany EU je nižší, než když na členství aspirovala.
Většina měst je plná skinheadů. Lidé, zejména Romové, jsou napadáni. Každý s tmavou pletí je napadán. Jsou to velcí rasisté, řekl. Poroste-li počet romských utečenců, obává se obnovy víz, což podle něho vrhne na Kanadu nedobré světlo jako na zemi, jež se brání přijímat pronásledované.
Statistiky o žadatelích o azyl poskytlo kanadské velvyslanectví v ČR už koncem dubna, jeho mluvčí tehdy řekla, že Kanada zatím o znovuzavedení víz pro Čechy neuvažuje.
Mluvčí ministerstva přistěhovalectví Karen Shaddová-Evelynová v časopisu připomněla, že otázka utečenců je jedním z kritérií při zvažování, zda se vízový režim obnoví. Kanada obdržela příslib z České republiky a Maďarska, stejně jako od dalších nových členů EU, že zvýší spolupráci s Kanadou v otázkách imigrace a vymáhání práva, uvedla.
Ředitel ústavu evropských a ruských studií na carletonské univerzitě v Ottawě Jeff Sahadeo za důvod romské imigrace pokládá závažné překážky, jimž Romové čelí v České republice v otázkách přístupu ke vzdělání a k pracovním příležitostem. Zároveň ale předpokládá, že pro utečence z České republiky bude obtížné prokázat oprávněnost svého přání zůstat v Kanadě. Česko je podle něho otevřená, demokratická země, v níž je ovšem vysoká úroveň skryté diskriminace.
čtk, oez