EU: Barmští vůdci jdou proti vlastním lidem

13.05.2008
Evropská unie vyzývá vojenskou vládu Barmy, aby zemi zpustošenou řáděním cyklonu Nargis zpřístupnila mezinárodním humanitárním organizacím a umožnila dodávky pomoci desetitisícům potřebných lidí.

Nejhůře postiženou oblast Barmy, deltu řeky Iravadi, nyní bičují silné deště, které komplikují záchranné práce a dodávky pomoci více než 1,5 milionu lidí, jimž hrozí hlad a nemoci.

Řádění Nargisu, si podle barmských údajů, o nichž informovala tamní státní televize, vyžádalo na 62.000 mrtvých či pohřešovaných. Množství obětí jedné z nejhorších přírodních katastrof nedávné historie by podle OSN mohlo dosáhnout až na 100.000. Podle humanitární organizace Oxfam téměř půldruhému milionu lidí hrozí smrt kvůli neúnosným životním podmínkám.

Junta však nechce do země pustit větší množství humanitárních pracovníků, kteří by tam měli organizovat rozdělování pomoci postiženým.

Pokud barmská junta bude bránit dodávkám pomoci, bude to podobný případ jako zločin proti lidskosti, řekl vysoký španělský diplomat Diego Lopez Garrido před dnešním mimořádným jednáním ministrů zahraničních věcí k situaci v Barmě.

V tuto chvíli je nejdůležitější dostat humanitární pomoc do země. Musíme využít všech prostředků, abychom těm lidem pomohli, uvedl vysoký představitel unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Do regionu se chystá vyrazit ještě dnes eurokomisař pro rozvojovou pomoc Louis Michel, který se bude snažit přesvědčit barmské vůdce k otevření hranic pro dodávky pomoci.

Záchranné práce v nejhůře postižené oblasti delty řeky Iravadi komplikuje hustý déšť, který bičuje celý region. Desetitisíce lidí v deltě jsou natěsnány v buddhistických klášterech a školách. Chybí tady voda, potraviny i sanitární potřeby, hrozí šíření nemocí jako cholera.

V hlavním městě Rangúnu přistála již první letadla s mezinárodní pomocí, ale do delty se kvůli dešti a obstrukcím vojenské junty dostává jen zlomek toho, co by tam bylo potřeba. Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic si stěžuje, že v této oblasti narážejí na stále větší zábrany. Jeden podnikatel z Rangúnu, který se vrátil ze soukromé mise v deltě, řekl, že dopravenou pomoc si tam rozebírají vojáci.

EU zavedla vůči Barmě v roce 1996 sankce. Týkají se například embarga na dovoz zbraní či restrikcí namířených na představitele junty a státem ovládané firmy. Sankce, které unie v poslední době několikrát zpřísnila, omezují třeba dovoz barmského dřeva, minerálů a dalších nerostů do zemí EU, prominenti nedostávají víza do EU nebo mají zmražené finance.
čtk, oez

Sdílet tento příspěvek