14.05.2008
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes varoval Evropskou unii před následováním Spojených států v ekonomických sankcích proti Minsku.
Současně vyjádřil naději, že v zářijových volbách získá několik křesel v parlamentu i opozice, aby Západ přestal kritizovat jeho režim.
Byl bych rád, kdyby alespoň pár opozičních představitelů uspělo, aby nás nemohli obviňovat, že nemáme opozici v parlamentu, prohlásil Lukašenko v rozhovoru pro agenturu Reuters. Záleží to ale na lidu. Lidé, kteří si to zaslouží, se dostanou do parlamentu, dodal.
Běloruská opozice nyní nemá ve sněmovně jediného zástupce.
Lukašenko to vysvětlil tím, že jeho oponenti se těší v zemi jen minimální podpoře, protože se prý více věnují shánění fondů ze Západu než přesvědčování voličů.
Západ obviňuje Lukašenkův režim, že pošlapává základní práva tím, že brání opozičním demonstrací, umlčuje své odpůrce a nezávislá média. Za zmanipulování prezidentských voleb v roce 2006 USA a EU uvalily na Lukašenka a jeho spolupracovníky zákaz cestovat na Západ. Uvěznění Lukašenkova protikandidáta Aljaksandra Kozulina vedlo Washington k přitvrzení ekonomických sankcí. Bělorusko na oplátku donutilo většinu amerických diplomatů opustit Minsk.
Na co potřebujeme diplomatické vztahy, pokud znamenají, že se na nás vyvíjí nátlak? Nepotřebujeme je. Jestli si Američané myslí, že mohou budovat vztahy z pozice síly, tak takové diplomatické vztahy nepotřebujeme, řekl Lukašenko. Teď chtějí, aby se k nim Evropané připojili… Můžete to udělat, když chcete. Ale nezapomeňte, že polovička vaší ropy a ropných látek a 30 procent vašeho plynu prochází Běloruskem a že vždy jsme byli užitečným partnerem, pohrozil.
Obvinil také Američany, že uplatňují dvojí měřítko. Kdyby prý Bělorusko mělo ropné zásoby, kamarádili by se s ním stejně jako se Saúdskou Arábií.
Nemyslím si, že je tam více demokracie než v Bělorusku. Ale je to nejlepší kamarád Američanů, poznamenal prezident.
Lukašenko je u moci od roku 1994. Hodně z deseti milionů Bělorusů schvaluje vládu silné ruky a hospodaření, které si zachovává sovětské rysy jako státní kontrolu a pomalé otvírání se zahraničním investorům.
Bělorusko taky roky vydělávalo na tom, že lacinou ruskou ropu zpracovávalo na paliva, která dále exportovalo. V hospodářském růstu předčilo jiné postsovětské republiky. Letos kupříkladu počítá s desetiprocentním růstem, zatímco Ukrajina s 6,8 procenta.
Mezinárodní měnový fond, Světová banka i analýzy odborníků však varují před riziky, jaké pro běloruskou ekonomiku představuje záměr Moskvy zvyšovat ceny ropy a plynu až na úroveň světových trhů.
Lukašenko ale věří v pokračování hospodářské růstu a udržení kontroly nad inflací. Zvyšování cen dovážených energií je důležité, ale ne tolik jako v Británii. Letošní inflace bude sice vyšší, ale neuškodí naší ekonomice. Je nižší než u sousedů. Místo tří procent čekáme pět, řekl.
Nechal se také slyšet, že pokud se situace nezmění, tak se bude ucházet i o další znovuzvolení prezidentem. Momentálně jsem zdravý. Lidé mě nijak zvlášť nekritizují a i Západ to začíná chápat. Můžete tedy čekat to nejhorší, zažertoval na závěr.
čtk, oez