27.05.2008
Kritika nevládních organizací na adresu České republiky, že nedodržuje své závazky ohledně rozvojové pomoci, je podle náměstka ministra zahraničí Jana Kohouta částečně neoprávněná.
Kohout to řekl ČTK a Českému rozhlasu po dnešním jednání ministrů, kteří mají rozvojovou pomoc na starosti. Podle něho rozvojová pomoc Česka proti dřívějším rokům v absolutních číslech mírně roste, Kohout však uznává, že její podíl na hrubém domácím produktu (HDP) se snižuje.
Zástupci Českého fóra pro rozvojovou pomoc v pondělí připomněli, že nové členské státy EU včetně Česka by měly na rozvojovou pomoc vydávat do roku 2015 0,33 procenta HDP, ale tento závazek se jim nedaří splnit.
Podle Kohouta lze pomoci chudým i bez dosažení stanoveného finančního cíle. Vždycky nejde jen o cifry, ale i o to, jaký je výsledek na místě a to někdy nemusí být úplně přímá souvislost, řekl Kohout.
V roce 2006 šlo na českou rozvojovou pomoc 3,5 miliardy korun, tedy 0,12 procenta HDP. V roce 2007 pak 3,6 miliardy korun. I když to je v korunách nárůst, ale ve výsledných číslech je to vzhledem k ekonomickému růstu snížení na 0,11 HDP.
Kohout v této souvislosti uvedl, že při plnění závazků ohledně rozvojové pomoci nepokulhává jen Česká republika, problém s tím mají i ostatní státy Evropské unie. Dodal, že nejde o závazný slib, ale o to, že Česko bude o stanovený cíl usilovat. Navíc podle něho je tento typ výdajů ze státní pokladny omezen snahou vlády snížit deficit veřejných rozpočtů.
Nevládní organizace také poukazovaly na to, že země do pomoci započítávají i odpouštění dluhů, výdaje na uprchlíky nebo stipendia pro studenty. Dluhy jsou obrovskou zátěží pro každou zemi, takže je to pomoc velmi výrazná, svým způsobem větší než přímá finanční podpora jejich rozpočtů, kterou některé dárcovské země podporují, obhajoval tento postup Kohout.
Připomněl, že Česká republika při posuzování toho, co se dá a nedá započítávat jako rozvojová pomoc, vychází z metodiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, a tak tomu je i v ostatních evropských zemích.
Mezi prioritní země, do kterých česká rozvojová pomoc míří, patří Angola, Zambie, Bosna a Hercegovina, Jemen, Moldavsko, Mongolsko, Srbsko a Vietnam. Skupina těchto států se vybírá na pět let, aby česká pomoc byla předvídatelná. Znovu se o nich bude jednat v druhé polovině příštího roku.
čtk, oez