Vláda schválila sankce proti evropským teroristům

28.05.2008
čtk

Česká vláda zavede v rámci boje proti terorismu ekonomické sankce proti řadě osob a organizací působících v rámci Evropské unie.

Jde například o baskickou teroristickou organizaci ETA, Pravou Irskou republikánskou armádu nebo Ulsterské obranné sdružení. Nařízení má zajistit společný postoj ČR a ostatních států sedmadvacítky a také splnění protiteroristické rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2001. Návrh nařízení dnes vláda schválila, vyplývá z jejích internetových stránek.

Opatření má obecnou platnost. Týká se zejména mezinárodního obchodu, mezinárodní přepravy zboží, finančních služeb a kapitálového trhu. Ze státní správy se bude týkat kromě ministerstva financí především celních orgánů a České národní banky, uvedlo v materiálu ministerstvo financí, které návrh předložilo.

Sankce proti občanům a právnickým osobám na území EU musí být přijaty na úrovni národních států. Evropská unie jako celek totiž takové postihy uvalit nemůže, protože na základě evropských předpisů smí uplatňovat sankce pouze proti organizacím a osobám mimo EU.

Sankce vycházejí z rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1373 z roku 2001, která ustanovuje rozsáhlou strategii pro boj proti terorismu, a to zejména proti jeho financování.
čtk, oez

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek