EU vyzývá chovatele, aby nevylévali mléko

31.05.2008
čtk

Evropští zemědělci by neměli na protest proti poklesu cen mléka své přebytky vylévat, když je jinde ve světě hlad a nedostatek potravin.

Uvedla to dnes Evropská komise a chovatelům doporučila, aby se místo boje se zpracovateli s nimi posadili ke stolu a vyjednali si lepší podmínky.

Proti dramatickému poklesu místních výkupních cen mléka protestovali v posledních dnech zemědělci v několika zemích unie. Týká se to hlavně Belgie, Nizozemska, Německa a Pobaltí.

Chovatelé v Lotyšsku dnes rozdávali mléko zdarma. Protestovali tak proti tomu, že vláda nijak nezasáhla, aby jim pomohla. Stovky farmářů na centrálním náměstí v Rize varovaly, že jejich chovy dopadnou stejně jako produkce cukru. Lotyšsko nyní zavírá svůj poslední cukrovar v rámci změn, které nastaly po vstupu země do Evropské unie v roce 2004.

V Německu zemědělci tento týden v rámci protestních akcí například zalévali mlékem pole místo hnojiv. V Nizozemsku chovatelé mléko na polích rozstřikovali a blokovali jednu z mlékáren.

Z propadu cen viní zemědělci dubnové rozhodnutí EU zvýšit národní produkční kvóty mléka o dvě procenta. Krok měl zmírnit tehdejší růst cen a vyhovět stoupající poptávce. Za rok světové ceny potravin vyskočily o 43 procent kvůli poptávce v rozvíjejících se ekonomikách a slabým sklizním po nepříznivém počasí.

Experti EK připomínají, že průměrné ceny mléka v EU jsou stále vyšší než v roce 2007 a že minulý týden mírně vzrostly. Mezi jednotlivými zeměmi EU jsou ale velké cenové rozdíly.

Protest farmářů je signálem, že ziskové marže chovatelům klesají. Lidé z komise ale označují situaci za přirozený vývoj trhu a rozlévání mléka za iracionální.

Komise navíc minulý týden navrhla postupné zvyšování kvót pro mléčnou produkci, protože systém dotací skončí v roce 2015 v rámci rozsáhlé a dlouhodobé reformy evropského zemědělství z roku 2003. Každoroční růst kvót o jedno procento by měl začít v příštím roce, napsala agentura Reuters.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek