31.05.2008
čtk
Představitelé parlamentů zemí visegrádské skupiny (V4) chtějí v příštím roce pozvat do Prahy kolegy ze všech zemí EU na kolokvium o možnostech, které dává zákonodárným sborům jednotlivých států unie lisabonská smlouva.
Setkání parlamentních lídrů EU se má uskutečnit v první polovině roku 2009, kdy bude Česko předsedat EU. Přípravou byl pověřen předseda sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD). ČTK o tom na závěr dvoudenní konference předsedů parlamentů V4 v Praze informoval tiskový odbor sněmovny.
Už v pátek se předsedové a místopředsedové zákonodárných sborů České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska shodli na tom, že chtějí najít mechanismus, který by jim v budoucnu umožnil společně vznášet výhrady vůči legislativě navržené Evropskou komisí. Možnost národních parlamentů vracet Evropské komisi legislativní návrhy je novinkou, kterou má přinést lisabonská smlouva.
Lisabonská smlouva dává národním parlamentům právo být s dostatečným předstihem informovány o všech legislativních návrzích Evropské komise. Pokud se jedna třetina národních parlamentů z 27 evropských zemí shodne, že některý návrh neoprávněně přenáší pravomoci na unii, mohou komisi udělit takzvanou žlutou kartu. Komise pak musí svůj návrh znovu zvážit.
Čelní představitelé parlamentních komor Maďarska, Polska a Slovenska přijeli do Prahy jako zástupci zemí, které již lisabonskou smlouvu ratifikovaly. V České republice je naopak ratifikační proces teprve na začátku. Ve sněmovně má za sebou první ze dvou čtení a Senát smlouvu z iniciativy ODS poslal k přezkoumání Ústavnímu soudu, který má odpovědět na otázku, zda je dokument v souladu s tuzemským ústavním pořádkem. Obě komory českého parlamentu nyní čekají na to, jak soudci rozhodnou. Objevují se přitom i spekulace o tom, že by Česko nemuselo ratifikaci do konce roku stihnout.
Autor: oez