03.06.2008
čtk
Evropské národní parlamenty by měly zákonem uznat zločiny komunismu za zločiny proti lidskosti, a umožnit tak odsouzení jejich pachatelů.
Vyzvali je k tomu dnes v závěrečné deklaraci účastníci konference Svědomí Evropy a komunismus, která se za účasti evropských politiků a historiků po dva dny konala v sídle Senátu. V deklaraci označili komunistický režim za srovnatelný s nacistickým.
Komunismus naplňuje právní podstatu zločinu proti lidskosti, prohlásila europoslankyně Jana Hybášková s poukazem na deportace a pronásledování civilního obyvatelstva kvůli jinému politickému a náboženskému přesvědčení. Místopředseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy Göran Lindblad odmítl tvrzení, že zločiny v éře komunismu byly pouze zneužitím dobré myšlenky. Komunismus označil za ideologii užívající teroru k udržení diktatury proletariátu.
Deklarace také vyzývá k vytvoření Ústavu či Nadace evropského svědomí a paměti. Tato instituce by se po vzoru některých národních institucí měla věnovat vědeckému zkoumání totalitních režimů a osvětě. V deklaraci je také požadavek na vznik Evropského muzea či památníku obětí všech totalitních režimů.
Ústav by měl vytvořit skutečný obraz éry komunismu v Evropě jako součásti evropské identity, uvedl Lukasz Kamiński z polského Institutu národní paměti. Ředitel českého Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček označil za liché argumenty, že je 20 let po pádu komunismu v Evropě pozdě na tyto aktivity, a to kvůli formování budoucnosti.
Úkolem nás všech je působit všemi dostupnými demokratickými prostředky, aby se komunistická strana stala sektou na okraji politického spektra. Aby ztratila nejenom svoji masovou členskou základnu, ale i tu poměrně rozsáhlou podporu vyjádřenou hlasy ve volbách, uvedl Žáček.
Účastníci konference podpořili i návrh na vyhlášení 23. srpna Mezinárodním dnem obětí nacistických a komunistických totalitních režimů. Datum má připomenout uzavření smlouvy o neútočení mezi nacistickým Německem a komunistickým Sovětským svazem, tedy takzvaného paktu Molotov – Ribbentrop. Od jeho podpisu příští rok uplyne 70 let. Hitler a Stalin si tajným protokolem k této smlouvě rozdělili sféry vlivu v Evropě.
Devatenáctibodová Pražská deklarace navazuje na podobné evropské aktivity včetně rezoluce Rady Evropy o potřebě mezinárodního odsouzení komunistických zločinů. Je určena členským zemí EU a institucím unie včetně Evropské komise. Tvůrci deklarace ji vybídli k uspořádání slyšení věnovaného obětem a zločinům komunismu, které se by se mělo podle Hybáškové konat v Evropském parlamentu příští rok za českého předsednictví EU. Z něj musí vyplynout doporučení komise pro národní parlamenty EU, dodala europoslankyně.
Autor: oez