Téměř nic nestojí v cestě euru s Jánošíkem na rubu

03.06.2008
čtk

Členské státy Evropské unie dnes jednomyslně podpořily přijetí eura na Slovensku k 1. lednu 2009.

Souhlas EU sice ještě není definitivní, ale následné schvalovací procedury se po dnešku stávají prakticky formalitou.

Slovensko prošlo v minulých letech velmi působivým procesem přibližování (k eurozoně). Jsme šťastni, že Slovensko 1. ledna vstupuje do eurozóny, řekl lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Předseda skupiny ministrů financí eurozóny ale Bratislavě také vzkázal, aby jako budoucí člen tohoto klubu dbala na vyrovnanou rozpočtovou politiku a aby pečlivě dohlížela na vývoj spotřebních cen.

Slovenský vstup do eurozóny nicméně ještě na konci června budou probírat hlavy států na summitu EU a definitivní souhlas vydají unijní ministři financí v červenci, kde rovněž stanoví kurz, za nějž si slovenští občané budou měnit slovenské koruny na eura. Podle diplomatických zdrojů se dá předpokládat, že tento kurz bude stejný nebo podobný jako takzvaná středová hodnota koruny, která činí 30,126 SKK/EUR.

Schvalování eura na Slovensku se uskutečnilo bez jakýchkoliv problémů. Údajně žádný ze členských států na zasedání v Lucemburku při této příležitosti nevystoupil. Šéfové státních pokladen souhlasili s doporučením slovenského vstupu do eurozóny, které jim předpřipravila Evropská komise. Nikdo ani nezdůrazňoval poměrně hlasité varování před růstem spotřebitelských cen, které před nedávnem vydala Evropská centrální banka. Podle diplomatického zdroje ČTK se tyto debaty uskutečnily již před časem na nižších, takzvaných expertních, úrovních.

Slovenská koruna by se měla stát historií krátce po 1. lednu 2009. Nezmizí ovšem ze dne na den, přestože slovenská vláda dala přednost scénáři, který se nazývá velký třesk. Ještě 16 dní po Novém roce bude pokračovat společný oběh koruny a eura. Obchodníci by ale již měli vydávat jen euromince a eurobankovky. Dvojí ceny v obchodech však zřejmě ještě nějaký čas po přijetí eura budou k vidění, podobně jako tomu bylo v jiných zemích při přechodu na společnou měnu.

Slovensko bude na několik let zřejmě poslední z postkomunistických zemí, která přijme euro. Dalším kandidátem by mohlo být Polsko, které sice nemá stanovené datum plánovaného vstupu do eurozóny, ale často se hovoří o roku 2012. České republika rovněž nemá stanovené datum, ale rok 2012 jako u Polska nejspíš nepřipadá v úvahu. Nic na tom nemění ani to, že o něm nedávno hovořil sociálnědemokratický předseda Jiří Paroubek.

Vstup Česka do eurozóny by v roce 2012 nejspíš nebyl možný z technických důvodů. Aby totiž Češi mohli do eurozóny vstupovat za čtyři roky, museli by příští rok vstoupit do takzvaného mechanismu ERM II. To ovšem vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) podle dostupných informací neplánuje. Volby se navíc konají až v roce 2010 a pokud by o vstupu do ERM II rozhodla až nová vláda, rok 2012 by nebyl reálný. Nejen v Bruselu se tak častěji hovoří o letech 2013 až 2015.
čtk, oez

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek