Rybáři vzali Brusel útokem

04.06.2008
čtk

Při dnešním protestu rybářů proti vysokým cenám pohonných hmot se v Bruselu u sídel institucí Evropské unie demonstranti střetli s policií.

V okolí unijních sídel po manifestujících zůstaly vyhořelé kontejnery, rozbitá okna i vytrhané dlažební kostky a dopravní značky. Zatím se neobjevily zprávy o zraněných.

Policie demonstranty vrhající světlice a dělbuchy vytlačila od sídla Evropské komise a Rady Evropské unie, kde ráno protest začal. Použila vodní dělo a v akci byl i policejní vrtulník.

Při ústupu před strážci pořádky vybavenými helmami, obušky, štíty i plynovými maskami demonstranti převrátili nejméně jeden automobil, převrhli a zapálili kontejnery na odpadky na hlavní třídě a následně rozbíjeli výlohy podél silnice. Dělbuch mimo jiné zničil i několik oken jedné z budov institucí EU.

Jedna ze světlic podle některých zpráv zasáhla i auto delegace monackého knížete Alberta II., který dnes v Bruselu pobýval.

„Je třeba něco udělat. Jsem rybář, ale umím se i prát,“ řekl asi 50letý demonstrant s prakem omotaným kolem krku, který se ČTK představil jako Luc. Krátce předtím s několika dalšími vytrhával z chodníku dlažební kostky, které pak použil k rozbití oken jedné banky.

Na demonstraci, kterou úřady nepovolily, byly zejména nespokojení rybáři z Francie a Itálie. Do Bruselu směřovali i jejich španělští kolegové, avšak jejich autobus prý policie zastavila ještě dřív, než se do unijní metropole dostal.

Několik stovek rybářů se v administrativním srdci EU bouřilo hlavně proti vysokým cenám nafty. Protestující tvrdí, že kvůli současným cenám zkrachují, a žádají, aby na pohonné hmoty dostali slevu. Požadují prý, aby cena poklesla až na nějakých 40 eurocentů za litr, přičemž na trhu je nyní cena zhruba dvojnásobná. Ceny paliva pro lodě se v posledních několika měsících zvýšily zhruba o 30 procent.

Zástupci demonstrantů se dnes sešli s představiteli Evropské komise, tedy výkonného orgánu unie. Jednání je však nijak neuspokojila.

„Nic nedělají, nic nám neřekli,“ řekl ČTK jeden z protestujících s francouzskou vlajkou v ruce, jenž se představil jako Eddy.

Patrick Tabone z úřadu eurokomisaře Joea Borga, který dnes pobýval mimo Brusel, na setkání zástupcům protestujících žádnou bezprostřední pomoc nepřislíbil. „Velkým problémem je, že příčina, což jsou vysoké ceny ropy, je něco, s čím musíme žít všichni… Všichni se to snažíme pochopit, přizpůsobit se tomu a najít vhodnou evropskou odpověď nejen v oblasti rybolovu,“ řekl.

Upozornil také na problémy, které rybářským průmyslem zmítají. „Problém vysokých cen se objevuje v době, kdy tento sektor čelí situaci, kdy je předimenzován a kdy potřebuje restrukturalizovat,“ dodal. Doporučil proto, aby rybáři vyslyšeli výzvy k reformám. Ty by měly spočívat ve snížení počtu plavidel, aby se tak zabránilo nežádoucímu úbytku ryb a snížení nákladů.

O problému vysokých cen pohonných hmot a potížím, které z toho vyplývají, budou na summitu v Bruselu ve dnech 19. a 20. června hovořit šéfové států a vlád členských zemí EU. Zástupci rybářů slibují, že budou v protestech pokračovat.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek