12.06.2008
čtk
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přijede v pondělí do Prahy na summit premiérů zemí visegrádské skupiny (V4), tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.
Sarkozy, Mirek Topolánek, Robert Fico, Donald Tusk a Ferenc Gyurcsány se sejdou ve Valdštejnském paláci. Po jednání v tomto sídle Senátu a společném obědě politiků v Hrzánském paláci by měl Sarkozy podle informací ČTK mluvit mezi čtyřma očima s Topolánkem v Kramářově vile.
Podle předběžného programu se nejdříve sejdou premiéři V4, poté společně uvítají Sarkozyho, který s nimi zasedne k jednacímu stolu. Dříve než ostatní má summit opustit polský premiér Tusk, který tak podle všeho bude chybět na tiskové konferenci v barokní sala terreně ve Valdštejnské zahradě. Zahrada kvůli tomu bude v pondělí pro veřejnost do 14:00 uzavřena. Na počasí bez deště spoléhají i vládní úředníci, kteří plánují vystoupení Topolánka a Sarkozyho pro novináře venku před Kramářovou vilou, odkud se naskýtá jedinečný pohled na hlavní město.
Jedním z hlavních témat rozhovorů francouzského prezidenta a ministerských předsedů čtyř středoevropských zemí bude další směřování Evropské unie. V té době už bude jasné, zda Irsko ve dnešním referendu ratifikovalo lisabonskou smlouvu, která má reformovat fungování sedmadvacítky, což do značné míry určí i podobu českého předsednictví v EU v první polovině příštího roku.
Pokud v lidovém hlasování převáží zastánci smlouvy a smlouvu schválí i zbytek unie, Praha ztratí v době předsednictví některé pravomoci. Vstup lisabonské smlouvy v platnost na začátku roku 2009 by poznamenal především roli českého premiéra. Ministerský předseda členského státu se na šest měsíců stává v podstatě nejmocnějším mužem Evropské unie. Pokud irští voliči smlouvě vysloví ano, roli českého premiéra by od začátku příštího roku s velkou pravděpodobností převzal takzvaný stálý předseda Evropské rady.
Pokud by Irsko nástupce euroústavy odmítlo, půlrok České republiky v čele EU by se ve srovnání s předchozími předsednictvími nijak výrazně neměnil. Snad jen s tím rozdílem, že by jej asi poznamenaly debaty kolem neúspěchu lisabonské smlouvy. Summitům EU by však nadále předsedal český premiér.
Topolánkova vláda počítá s oběma variantami. Do Bruselu proto poslala dvě verze svého programu pro předsednictví. První počítá s tím, že v té době už vstoupí v platnost lisabonská smlouva. Druhá alternativa je připravena pro případ, kdyby všechny státy EU do konce roku tuto dohodu neratifikovaly.
Francie se předsednictví sedmadvacítky ujme 1. července, Česko od ní tuto klíčovou roli převezme po šesti měsících. Zástupci obou zemí společně se Švédy, kteří budou EU řídit po Češích, už představili své hlavní priority. Patří mezi ně energetika, energetická bezpečnost a klima. Česká republika chce prosazovat hlavně odstranění bariér mezi státy unie.
Sarkozy nedávno potěšil občany osmi nových členských zemí EU včetně Česka a jeho spojenců ve visegrádské skupině oznámením, že Francie jim otevře svůj pracovní trh už v červenci. Paříž původně plánovala umožnit ve své zemi bez omezení pracovat lidem ze středoevropských a východoevropských členských zemí EU až v květnu 2009. Na pracovníky z Rumunska a Bulharska, kteří do unie vstoupili loni v lednu, se bude vztahovat dosavadní režim.
Autor: oez