Chávez pohrozil EU kvůli novým migračním předpisům

20.06.2008
čtk

Venezuelský prezident Hugo Chávez ve čtvrtek pohrozil hospodářskými sankcemi vůči všem zemím Evropské unie, pokud budou uplatňovat nová striktní nařízení týkající se vypovídání ilegálních migrantů.

Sankce se mohou týkat zablokování investic těchto zemí ve Venezuele a zákazu vývozu ropy do těchto zemí. Informovaly o tom tiskové agentury.

Chávez ve venezuelské televizi prohlásil, že politická linie, kterou ohledně postupu vůči migrantům odsouhlasili ve středu poslanci Evropského parlamentu, nese známky fašismu.

Nové směrnice schválené Evropským parlamentem umožňují držet přistěhovalce, kteří přijdou na území unie bez příslušných dokumentů, ve specializovaných zadržovacích centrech až 18 měsíců a poté je vypovědět. Nové předpisy ale upřednostňují dobrovolný odchod takovýchto osob do jejich země původu.

Naše ropa by neměla směřovat do zemí, které budou tato nařízení uplatňovat. Venezuelská ropa tam nepoteče, zdůraznil Chávez. Nemůžeme jenom zůstat sedět se založenýma rukama, dodal.

Chávezovy hrozby odbyl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg podle agentury AP smíchem. Nakolik vím, Venezuela dodává ropu hlavně USA, takže není moc co řešit, poznamenal.

Podle dostupných údajů Evropské komise venezuelská ropa kryla v roce 2005 jen 0,9 procenta spotřeby v EU.

Chávez pravidelně hrozí zastavením dodávek ropy, zejména Spojeným státům kvůli půtkám s vládou prezidenta George Bushe, avšak dosud nikdy nesáhl po tomto kroku, ohrožujícím vývoz jednoho z největších exportérů ropy svému největšímu zákazníkovi v době rekordních cen této suroviny na světovém trhu. Některé Chávezovy hrozby se však promítly do zvýšení cen.

Nemyslím si, že Chávezova slova jsou tak důležitá. Momentálně neměla žádný efekt, řekl agentuře Reuters nejmenovaný japonský obchodník s ropou. Trh spíše ovlivnilo čínské oznámení o zdražení paliv, po kterém se barel nezpracované ropy v USA prodával o pět dolarů levněji.

Ale například francouzská firma Total či norský Statoil patří k evropským společnostem působícím ve Venezuele, kde Chávez už znárodnil několik zahraničních podniků, které se musely přeměnit ve společné firmy kontrolované státem.

Ne všichni evropští poslanci s novými směrnicemi k ilegální migraci souhlasili. Návrh podpořilo 367 europoslanců, proti zvedlo ruku 206 a 109 se hlasování zdrželo. V EP zasedá 732 poslanců. Směrnici je třeba ještě převést do legislativy 27 členských zemí.

Odhaduje se, že v Evropě žijí miliony přistěhovalců z Latinské Ameriky. Až dosud společná unijní politika ohledně deportací nelegálních imigrantů neexistovala. Doba jejich zadržování se v jednotlivých zemí liší, od 32 dnů ve Francii až po dobu neurčitou v Británii, Nizozemsku a pěti dalších zemích.

Chávez v projevu také připomněl, že Venezuela udržuje dobré vztahy s mnoha evropskými státy, například s Francií. Připustil také, že nastal čas otočit stránku ve vztazích se Španělskem po loňské roztržce, kdy jej na jednom summitu španělský král okřikl.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek