20.06.2008
čtk
Evropská unie se rozhodla zrušit sankce proti Kubě i přes to, že na ostrově zůstává za mřížemi přes dvě stě politických vězňů. Kritizovala ji za to organizace Člověk v tísni, která se situací na Kubě dlouhodobě zabývá.
Ostrovní komunistický stát stále porušuje lidská práva, proto jsou sankce na místě, řekl dnes ČTK Jiří Knitl z Člověka v tísni. Tato společnost dlouhodobě v různých projektech podporuje kubánské disidenty a jejich úsilí o nastolení demokratických procesů.
EU neměla slevovat ze svého postoje. S nějakou zásadní změnou měla počkat, uvedl Knitl. Dodal, že tento názor organizace Člověk v tísni již prezentovala také v Bruselu. Ve čtvrtek na summitu EU se politické špičky dohodly na zrušení sankcí vůči Kubě.
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že politika EU vůči Kubě bude každý rok přehodnocována a pozornost se zaměří zejména na politické vězně nebo na kontakty s demokratickou opozicí.
Myslím, že tím, že jsme přistoupili na aktivní politiku vůči Kubě s velkým důrazem na dodržování lidských práv a jeho kontrolování, jsme ve výhodnější pozici, řekl šéf české diplomacie. Pokud však nebudou mít hodnocení uspokojivé výsledky, tato politika EU podle Schwarzenberga skončí.
Na odvolání dosud pozastavených opatření proti komunistickému ostrovu tlačily hlavně země jako Španělsko, které chtějí zlepšit vztahy s novým kubánským vedením po odchodu Fidela Castra. Proti zrušení sankcí se v minulosti stavělo například Česko.
Opatření proti Kubě byla přijata po brutálních zákrocích komunistických úřadů proti disidentům v roce 2003 a zahrnují i zákaz návštěv vysoce postavených činitelů. Formálně byla pozastavena v roce 2005.
Česká republika je známá svým nekompromisním postojem vůči kubánskému režimu. Česká kritika vyvolávala v Havaně nevoli a v minulosti byla příčinou několika diplomatických roztržek. Chladnější vztahy dokazuje také vzájemné diplomatické zastoupení obou zemí, které je na úrovni chargé d’affaires. To je nižší diplomatická funkce než velvyslanec.
Autor: oez