26.06.2008
čtk
O takzvaném energetickém a klimatickém balíčku i o ratifikačním procesu Lisabonské smlouvy v Berlíně hovořili německá kancléřka Angela Merkelová se svými protějšky z Česka a Slovenska Mirkem Topolánkem a Robertem Ficem.
Na tiskové konferenci se politici vyjádřili také k problému ochrany německého pracovního trhu, i když během společného setkání o něm prý nemluvili. Merkelová novinářům potvrdila obavy své vlády z možného přílivu pracovních sil z nových členských zemí v situaci, kdy v některých německých regionech trvá vysoká nezaměstnanost.
Merkelová a Topolánek se dnes shodli, že cíle, které si EU vytyčila v oblasti ochranu klimatu, jsou pro některé novější členské státy obtížně splnitelné. Topolánek dokonce cíle označil za neuvěřitelně náročné. Každá země si podle něj musí v tomto ohledu vyhrnout rukávy.
Německo v čele s Merkelovou je v EU považováno za tahouna v ochraně klimatu a prosazování programů na úsporu energie a energetických zdrojů.
Topolánek rovněž zopakoval svůj postoj k ratifikaci lisabonské smlouvy. Naznačil, že další postup je nyní spíše věcí pro právní analýzu. Vyjádřil však svůj optimismus, že EU najde ze současné situace východisko, a zdůraznil, že ratifikační proces prakticky pokračuje. Podle něj se všichni shodli na tom, že nynější problémy EU nesmí zabránit dalšímu rozšiřování EU o země jako jsou Chorvatsko a Srbsko.
Na téma ochrany pracovního trhu přišla řeč až po dotazech novinářů. Máme velké obavy, protože v některých spolkových zemích jako Sasko a Durynsko máme velkou nezaměstnanost, řekla Merkelová. Topolánek se ohradil, že čeští pracovníci pro německý trh žádné nebezpečí nepředstavují. Řekl, že v Berlíně jde hlavně o německé vnitropolitické důvody, jimž na jedné straně rozumí, ale je podle něj obtížné je vysvětlovat českým občanům. Uvítáme německé dělníky a německé pracovníky na českém pracovním trhu, řekl Topolánek ironickým tónem.
Fico řekl, že by Bratislava sice uvítala otevření německého pracovního trhu, ale pro Slovensko to prý není prioritou. Podle něj je především povinností každé vlády, aby vytvořila dostatek pracovních míst pro vlastní občany, aby nemuseli odcházet za prací jinam.
Strany německé koalice, křesťanští (CDU/CSU) i sociální (SPD) demokraté, jsou odhodlány prodloužit omezení v přístupu na německý pracovní trh až do roku 2011, kdy podle dohod už tato ochrana skončit musí.
Nyní Češi nemohou volně pracovat kromě Německa a Rakouska už jen ve Francii, Belgii a Dánsku, přičemž Francie svůj trh práce nováčkům EU otevře příští úterý a pravděpodobně ji brzy budou následovat i Belgie a Dánsko.
Loni Berlín uvolnil pracovní trh pro vybrané technické profese jako strojní inženýři, odborníci z automobilového průmyslu či elektroinženýři, a kromě toho uvolnil bariéry i pro zahraniční absolventy německých vysokých škol, což dnes Merkelová zvlášť zdůraznila.
Šéfové vlád se dnes v Berlíně setkali v neobvyklém formátu při příležitosti připomínky 40. výročí Pražského jara 1968. Hned po tiskové konferenci v úřadu spolkové kancléřky se Topolánek, Fico a Merkelová přesunuli do Koncertního domu, kde se koná hlavní slavnostní akce.
Autor: oez