26.06.2008
čtk
Pro Českou republiku by bylo dobré, kdyby Lisabonskou smlouvu ratifikovala ještě před zahájením českého předsednictví v EU v lednu 2009, myslí si vicepremiér Alexandr Vondra.
Radiožurnálu současně řekl, že nehodlá dávat nějaké pevné termíny pro schvalování dokumentu v Česku. Chce se prý vyvarovat toho, aby byl vyvíjen jakýkoli tlak na Ústavní soud, který posuzuje, zda je smlouva v souladu s ústavou.
Bylo by dobré z českého hlediska mít čistý stůl dříve, než začneme předsedat. Z druhé strany počkejme si skutečně, s čím Irové přijdou, my to dneska nevíme, uvedl Vondra. Evropská unie nyní řeší situaci, do níž se dostala poté, co Lisabonskou reformní smlouvu o fungování sedmadvacítky zamítlo v referendu Irsko. Smlouva totiž může platit jen v případě, že ji ratifikují všechny členské státy unie.
EU očekává, že Irové krach referenda posoudí a v říjnu přijdou s nějakým stanoviskem, což by mělo naznačit další vývoj kolem smlouvy. Vondra předpokládá, že smlouva zřejmě nebude v nějaké třeba i pozměněné podobě v EU platit dříve než za 12 měsíců.
Evropští lídři se minulý pátek na summitu v Bruselu dohodli na tom, že ratifikace Lisabonské smlouvy pokračuje bez ohledu na výsledek irského referenda. Zástupci členských zemí si od smlouvy slibují větší efektivitu v rozhodování rozšířené unie. Objevily se také hlasy, podle nichž nebude bez lisabonské smlouvy možné přijímání dalších nových členů. Žhavým kandidátem na vstup do EU je v současnosti Chorvatsko.
Předsednictví v EU pro Česko bude znamenat, že bude koordinátorem, mluvčím a tváří celé unie. Trvat bude šest měsíců. V předsedání se členské státy střídají.
Autor: oez