01.07.2008
čtk
Několik desítek konferencí, seminářů či výstav bude viditelným výsledkem Česko-francouzského ekonomického roku. Ten pokryje dvanáct měsíců, které si mezi sebou v čele Rady EU rozdělí Francie a Česká republika.
Cílem je zlepšit již tak dobré obchodní vztahy, které obě země mezi sebou mají, řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Francie je čtvrtým největším obchodním partnerem ČR a stejnou pozici zaujímá i jako investor. V letech 1993 až 2007 se český export do Francie zvýšil více než devatenáctkrát a vývoz z Francie do Česka více než devětkrát.
V rámci ekonomického roku už v září proběhne v Lille seminář českých agentur CzechInvest a CzechTrade, v říjnu je v Paříži naplánováno Česko-francouzské technologické fórum zaměřené na letectví, automobilový průmysl a strojírenství. Příští rok v březnu proběhne v Praze konference Alternativní zdroje v Evropě a jaderná bezpečnost.
V mnoha energetickým otázkách máme podobné nebo stejné stanovisko, řekl Říman a upozornil na fakt, že Francie a ČR jsou jediné státy v Evropě, které jsou schopné exportovat elektrickou energii do okolních zemí, které jsou v deficitu.
První den francouzského předsednictví EU byl zahájen také projekt nazvaný Pasy do budoucnosti, který umožní vybraným 50 studentům z ČR a Francie zahájit pracovní kariéru v některé z francouzských nadnárodních společností působících na území obou státu, jako jsou například firmy Accor Hospitality, BIO Cafes, Bongrain, Komerční banka, Total, Veolia, či Citroën.