04.07.2008
čtk
Evropská nie a Rusko zahájily v Bruselu jednání o strategickém partnerství. Klíčovým tématem jsou otázky spojené s energetickou politikou. Zahájení jednání je jedním z výsledků nedávného summitu v Chanty-Mansijsku na Sibiři.
Vyjednavač Evropské unie Eneko Landaburu po úvodní schůzce s vyslancem Ruska při EU Vladimirem Čižovem řekl, že se obě strany dohodly na okruzích témat. Budou jimi problémy vnější bezpečnosti, obchodní vztahy, energetika, otázky svobody, bezpečnosti a justice či vědy, vzdělávání a kultury. Další setkání se uskuteční v září.
Nová smlouva o strategickém partnerství má nahradit dohodu z roku 1997. Desetiletá smlouva, podepsaná ještě za prezidenta Borise Jelcina, loni vypršela. Do podepsání nové dohody ale stále tvoří rámec pro vzájemné vztahy. Začátek jednání se přes rok a půl odkládal kvůli odporu Polska a Litvy.
Evropská unie chce obrysy dohody dojednat do července 2009. Podle některých názorů se ale jednání protáhnou. Je nicméně pravděpodobné, že řada věcí se bude dojednávat za českého předsednictví v první půlce příštího roku.
Ani Čižov, ani Landaburu nechtěli po schůzce říct, kdy očekávají, že by jednání mohla skončit. Ruský vyjednávač pouze poznamenal, že jeho třicetileté diplomatické zkušenosti ho naučily tomu, že pro vyjednávání je nejškodlivější, pokud se jim dá limit, kdy mají být dokončena. V podobném duchu se vyjádřil i zástupce unie.
Hlavním tématem jednání se v příštích měsících zřejmě stane energetika. Cílem Bruselu je přesvědčit Rusko, aby na svůj energetický trh, který ovládají převážně ruské firmy, vpustilo evropské společnosti. Moskva zase prosazuje, aby EU nebránila vstupu ruských firem na evropský trh s energiemi.
Obě strany mají rozdílné názory také na řadu mezinárodních otázek. Rozpory jsou v pohledu na Kosovo či problém vleklých konfliktů u rusko-gruzínských hranic (otázka separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie). Rusku se také nelíbí plány USA umístit protiraketovou základnu v Česku a Polsku, dvou členských státech EU.