04.07.2008
čtk
Rozhovory mezi Polskem a Spojenými státy o umístění části americké protiraketové základny na polském území ještě neskončily. Novinářům to dnes řekl polský ministr obrany Bogdan Klich, který tak popřel předchozí neoficiální informace o zakončení jednání.
Polský premiér Donald Tusk má ještě dnes večer telefonicky mluvit o štítu s americkým viceprezidentem Dickem Cheneym. Polská vláda si jako podmínku pro souhlas se základnou klade výraznou pomoc Američanů s modernizací polské armády. Navrhovaná finanční pomoc podle Reuters neuspokojila polskou vládu.
Polská média doposud s odvoláním na americké zdroje informovala o dosažení vstupní dohody po ukončení dalšího kola jednání, které na počátku týdne vedl ve Washingtonu hlavní polský vyjednávač Witold Waszczykowski se svým protějškem Johnem Roodem. Nejsme ještě ve finiši, řekl Klich. Zdůraznil, že bylo vyjasněno několik důležitých věcí, ale rozhodnutí bude záležet na tom, jaký bude poměr ve výhodách a nevýhodách přijetí nabídky.
Tusk v úterý řekl, že není vyloučeno, že dohoda mezi USA a Polskem bude podepsána během návštěvy americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, která by se mohla uskutečnit 10. července. O dva dny dříve by Riceová měla podepisovat v Praze hlavní smlouvu mezi Českou republikou a USA o radaru v Brdech. Šéf polské vlády ale zdůraznil, že podmínkou je to, aby vláda měla záruku, že v souvislosti se základnou vzroste bezpečnost země.
Tusk v doprovodu mimo jiné ministra zahraničí Radoslawa Sikorského dnes jednal s americkým velvyslancem Victorem Ashem. Velvyslanec a premiér vedli dobrý rozhovor o protiraketové základně, Iráku a Afghánistánu. Byla to dobrá diskuse mezi dobrými přáteli a spojenci, řekl novinářům Christopher Snipes z amerického velvyslanectví.
K základně se dnes vyjádřily obě opoziční strany. Postkomunistická levice se postavila ostře proti umístění části amerického štítu na polském území a vytknula vládě, že vede jednání ve velké tajnosti, neinformuje poslance ani obyvatele. Podobné kritiky se vláda dočkala také od konzervativní strany Právo a spravedlnost, která však projekt podporuje.
Polská vláda je nyní pod silným tlakem Američanů, kteří chtějí dohody o základně s Polskem a Českem uzavřít dřív, než prezident George Bush opustí v lednu 2009 úřad. Na dokončení jednání tlačí také polský prezident Lech Kaczyński, který se dnes znovu vyjádřil pro přijetí nabídky USA. Nástrojem tlaku na Polsko je podle ministra obrany mimo jiné jednání o základně s Litvou. Litevský premiér Gediminas Kirkilas dal najevo ochotu přijmout na území své země americké obranné rakety. Podle Klicha je to jen politická hra, protože takové řešení naráží na silný odpor Ruska.