21.07.2008
čtk
Vícepremiér Vondra mluvil s premiérem o koordinaci ČR vůči EU. Jednotlivé vládní úřady by v otázkách spojených s Evropskou unií měly lépe koordinovat svou činnost s českou misí v Bruselu i s útvarem pro EU vicepremiéra Alexandra Vondry při úřadu vlády. Novinářům to řekl premiér Mirek Topolánek poté, co dnes s Vondrou jednal. Topolánek navštívil v pořadí už sedmého člena kabinetu při „kolečku“, kterým chce zhodnotit práci všech členů své vlády.
Musí být zcela jasná role resortů, subalterních úředníků při vyjednávání o jednotlivých nových směrnicích, nových problémech, poznamenal Topolánek. Klíčovou roli podle něj ve vztahu k Evropské unii musí hrát také ministerstvo zahraničí. Své úkoly má ale i Vondra a české zastoupení v Bruselu. To každodenní prací naplňuje naši evropskou politiku, řekl premiér.
Podle Vondry je koordinace českého postupu vůči EU důležitým úkolem. Není-li ta věc ošetřena nějak explicitně v kompetenčním zákoně, tak je to vždycky o hledání průniku, kompromisu. A to samozřejmě v koaliční vládě je vždycky obtížnější než ve vládě, která je jednobarevná, poznamenal vicepremiér. Do budoucna by podle něj stálo za zvážení, zda podobná problematika by neměla v kompetenčním zákoně být. To neznamená, že by to nefungovalo, je to spíš postesk, zdůraznil předseda vlády, který práci Vondry a jeho týmu označil za výbornou.
Vládní představou podle něj je, že do budoucna bude evropská agenda koordinována právě z Vondrova útvaru, který by se případně mohl vyvinout v plnohodnotné ministerstvo. Vondra sám poznamenal, že v době, kdy většina Evropy pokládala lisabonskou reformní smlouvu za hotovou věc, tedy před irským odmítavým referendem, byl český model s funkcí vicepremiéra pro evropské záležitosti velmi inspirativní.
Podle Topolánka se v minulosti často náměstci či ministři samotní dozvídali o nějakém problému, až když přijeli na radu ministrů zemí EU. Kabinet podle Topolánka nyní detailně připravuje mandát vlády pro každé podobné jednání a podrobně se zabývá jednotlivými agendami. Přesto se domnívám, že role (Vondrova) útvaru do budoucna musí být daleko významnější, dodal premiér, který je s prací svého náměstka v podstatě spokojen.
Česká republika se ujme předsednictví EU na půl roku od ledna 2009, kdy vedení unie převezme od Francie. Podle Vondry postupují přípravy na tento okamžik podle plánů a harmonogramů, vicepremiér ale připustil, že horké budou především poslední čtyři měsíce před začátkem předsednictví.
Na podzim připravuje kabinet velkou vysvětlovací kampaň, která by měla občany seznámit s tím, co vlastně české předsednictví EU znamená. Myslím si, že je velmi důležité, aby lidé pochopili, o co vlastně jde. Aby neměli na jedné straně přehnaná očekávání a na druhé straně, aby byli hrdí na to, že jsme země, která fakticky po dobu půl roku řídí Evropskou unii, vysvětlil premiér. Kampaň má podle něj vysvětlit vnitřní chod EU, jejích institucí, jejich měnících se odpovědností i českou roli a možnost ovlivnit evropské problémy.
Podle Vondry dosud panuje v české veřejnosti rozdělení na my, tedy ČR, a oni v Evropské unii. Budeme chtít jednoznačně ukázat, že jsme to my, kdo máme možnost to ovlivnit, jsme to my, kteří máme možnost se ukázat, poznamenal vicepremiér. Podle posledního celoevropského průzkumu Eurobarometr si jen 22 procent Čechů myslí, že jejich hlas má v EU váhu. Přesto má podle stejného průzkumu u lidí unie výrazně vyšší důvěru než česká vláda.
Autor: oez