24.07.2008
čtk
Ukrajina obvinila někdejší sovětské vůdce, že v letech 1932 a 1933 záměrně vyvolali hladomor, který v této úrodné zemi zahubil miliony lidí. Kyjev se snaží přesvědčit mezinárodní společenství, aby hladomor uznalo za genocidu.
Ukrajinské snahy označit hladomor za genocidu dráždí sousední Rusko, které podezírá Kyjev z vyvolávání nepřátelství Ukrajinců vůči Rusům. Nový ruský prezident Dmitrij Medveděv před týdnem odsoudil snahy obviňovat Rusko z hladomoru v 30. letech jako nemorální.
Již v dubnu přijala podobné usnesení ruská Duma. Tato tragédie nemá a nemůže mít mezinárodně uznané rysy genocidy a neměla by být předmětem současných politických spekulací, uvádí se v prohlášení ruských poslanců.
Ukrajinská zpravodajská služba ale nyní zveřejnila archivní dokumenty, které podporují stanovisko Kyjeva. Zahrnují rozkazy potrestat odpůrce kolektivizace a rolníky, skrývající zemědělské výrobky, jakož i zlikvidovat ukrajinské nacionalistické organizace.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko před časem prohlásil, že hlady začátkem 30. let zemřelo více než deset milionů Ukrajinců. Někteří ukrajinští historici se přiklánějí spíš k odhadu 3,5 milionu obětí. Podle ruských historiků si hlad vyžádal okolo sedmi milionu životů, avšak se započtením obětí v Povolží, Bělorusku a dalších oblastech tehdejšího Sovětského svazu.
Historici na Ukrajině i na Západě jsou rozděleni v názoru, zda hladomor byl či nebyl genocidou. Někteří sdílejí přesvědčení, že byl zaměřen proti Ukrajincům jako etnické skupině, jiní argumentují, že sovětské úřady se snažily zlikvidovat bohatší rolníky, kulaky, jako společenskou třídu. Sovětský svaz také splácel rychlou industrializaci vývozem obilí, který vyhladověl miliony lidí.
Autor: oez