Pěstitelé cukrové řepy dostali od EU první náhrady

28.07.2008
čtk

Cukrovarnická společnost Eastern Sugar a tuzemští pěstitelé cukrové řepy dostali z fondů EU vyplaceno prvních 751 milionů korun z restrukturalizační podpory, která je náhradou za vrácení cukerné kvóty a uzavření trojice tuzemských cukrovarů.

Firma Eastern Sugar vlastnila cukrovary v Hrochově Týnci na Chrudimsku, Němčicích nad Hanou na Prostějovsku a v Kojetíně na Přerovsku.

Z vyplacených 751 milionů korun získala Eastern Sugar necelých 531 milionů korun a 143 tuzemských pěstitelů cukrové řepy si rozdělilo 206,5 milionu korun. Dalších 13,3 milionu korun z první splátky podpory připadlo 12 poskytovatelům zemědělských strojů.

Dohromady má Eastern Sugar společně s českými zemědělci dostat bezmála 75 milionů eur (1,772 miliardy korun), přičemž zbývajících 60 procent finanční náhrady bude uvolněno příští rok v únoru. Z celkové restrukturalizační podpory získá společnost Eastern Sugar přibližně 71 procent.

Firma Eastern Sugar dostala společně se zemědělci navíc i zpětnou restrukturalizační podporu 340,3 milionu korun, která zohledňuje to, že nyní jsou podmínky pro výplatu podpory za vrácení cukerné kvóty výhodnější než v době, kdy o kompenzaci požádala tato firma. Eastern Sugar obdržel 119,3 milionu korun a zemědělci 221 milionů korun.

Vláda pak v dubnu rozhodla, že bývalí pěstitelé cukrové řepy, kteří byli dodavateli Eastern Sugar, by měli získat více než 11 milionů eur (260 milionů korun) na nákup nových zemědělských strojů.

Společnost Eastern Sugar, která je společným podnikem britské Tate & Lyle a francouzské Saint Louis Sucre, před koncem roku 2006 oznámila, že v souladu s plánovaným omezováním cukerné výroby v EU uzavře všech pět závodů ve střední Evropě, tři v Česku a po jednom na Slovensku a v Maďarsku. Vzdala se tak cukerné kvóty, za což z Bruselu získala finanční kompenzace, z nichž část připadne zemědělcům.

Česko přišlo po odchodu cukrovarnické skupiny Eastern Sugar o povolenky na produkci více než 100.000 tun řepy. Loni tak tuzemská produkce klesla o čtvrtinu na přibližně 340.000 tun z dřívějších 450.000 tun. ČR, která byla dosud tradičním výrobcem a exportérem cukru, jej nyní musí více dovážet. Zatímco loni vyvezlo Česko v prvním pololetí 60.000 tun, což je třetina objemu ve stejném období roku 2006, dovoz vzrostl o polovinu téměř na 40.000 tun.

Základem reformy cukerního pořádku EU je pokles zaručených cen cukru v EU během čtyř let do roku 2010 skoro o 40 procent a obdobné výrazné zlevnění cukrovky. To má vést k odchodu nekonkurenceschopných výrobců z trhu. Produkce cukru v unii tak má během čtyř let klesnout asi o 25 procent, tedy asi o šest milionů tun.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek